30. srpna 2014 11:07 Lidovky.cz > Byznys > Firmy a trhy

Česko zadává víc zakázek bez soutěže než Slovensko, Polsko a Maďarsko dohromady

Úředník (ilustrační foto) | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Úředník (ilustrační foto) | foto: Shutterstock

PRAHA Česká republika zadává více zakázek bez otevřené soutěže než Maďarsko, Slovensko a Polsko dohromady. V roce 2013 byly tímhle způsobem zadány zakázky až za 39 miliard korun.

I když se dodrží všechny zákonné předpoklady, je u zakázek zadaných bez soutěže vyšší riziko korupce. Tvrdí to zpráva sdružení Centra aplikované ekonomie.

Zakázky v jednacím řízení bez uveřejnění (JŘBU) by měly být používány jen ve výjimečných případech. Trend v Česku je však jiný. „Je absurdní, že takto „výjimečná“ je u nás cca každá sedmá zakázka. Neodchylujeme se tím jen od západní Evropy; dalece překonáváme i Maďary, Rumuny či Slováky, kteří mají jinak zpravidla obdobně mizernou praxi ve veřejných zakázkách jako ČR,“ tvrdí ve zprávě spoluautor výzkumu Jiří Skuhrovec z Fakulty sociálních věd UK.

„Těch důvodů, proč se tak děje, je několik. Pokud se na to podíváte z pohledu zadavatele, tak je pro něj JŘBU bezpečnější cestou. Má menší riziko, že se projekt protáhne nebo bude mít nějaký problém u Úřadu pro ochranu hospodářské soutěže. Tohle je pro něj celkem dobrá motivace,“ míní Skuhrovec.

Česká republika má nejvyšší podíl zakázek bez soutěže v celé EU.

Česká republika má nejvyšší podíl zakázek bez soutěže v celé EU.

Zadavatel není motivován

Podle Skuhrovce není zadavatel k otevřené soutěži motivován. "Vzhledem k tomu, že má zadavatel typicky narozpočtováno, nemá důvod nějakým způsobem tlačit na nižší cenu. Soutěž navíc znamená, že se to celé výrazně protáhne. Sice se možná něco ušetří, ale ani to tu osobu úředníka nějak výrazně nemotivuje," dodává ekonom.

U zakázek bez soutěže dominují podle zprávy stavební vícepráce zadané přímo z důvodů právních či technických. Většinou jsou tyhle problémy způsobeny předchozím pochybením zadavatele - třeba od počátku špatně vypracovaným projektem nebo nedostatečné ošetřenými autorskými právy, což bývá často problémem u IT zakázek.

„Alarmující jsou na našich zjištěních dvě věci: za prvé celkový vývoj, kdy zakázek v JŘBU neubývá – naopak na ně byl předchozí rok nejhojnější od roku 2010. Za druhé pak míra netransparence, kdy zadavatelé ani neuvádějí důvod pro JŘBU – v loňském roce to bylo u 40 % všech těchto zakázek,“ míní Skuhrovec.

jzlJakub Zelenka

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!

Najdete na Lidovky.cz