22. dubna 2011 15:06 Lidovky.cz > Byznys > Firmy a trhy

Česko zaplavili senioři ze Západu, do Egypta se báli

Život lidí se prodlužuje v důsledku změny životního stylu. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Život lidí se prodlužuje v důsledku změny životního stylu. | foto: Shutterstock

PRAHA Letošní Velikonoce do Česka přilákaly především movité seniory ze západní Evropy. Do země přijeli už začátkem týdne a zůstanou zde do pondělí. Vyplývá to z průzkumu analytické společnosti Mag Consulting. Zřetelně klesla poptávka po turistických suvenýrech, plyne také z průzkumu.

"Velké množství těchto seniorů uvádí, že velikonoční dovolenou v Česku vyměnili za návštěvu Egypta, kam se báli," uvedl ředitel Mag Consultingu Jaromír Beránek. Podle něj je příjezd tohoto druhu hostů významný především pro provozovatele restaurací a kaváren, ve kterých tito návštěvníci utrácejí průměrně osm až deset eur (až 240 Kč) během jedné návštěvy.

Čtěte více:


To je dáno teplým počasím, které vybízí k návštěvě restauračních zahrádek, a také tím, že tito turisté častěji potřebují odpočinek.

Zřetelný je během letošních Velikonoc i pokles zájmu o tradiční turistické suvenýry. Podle Beránka je možné pokles poptávky po těchto výrobcích sledovat i v jiných turistických destinacích. Obvyklé suvenýry jsou totiž k dostání prakticky všude a liší se jen minimálně.

"Současní turisté jsou hodně zcestovalí a nejsou ochotni za ně utratit částku mezi třemi a pěti eury," řekl Beránek. Podle něj naopak stoupá zájem o regionální produkty, jakými jsou například místní pochutiny a tradiční alkohol.

Podle předběžných odhadů Mag Consultingu Česko během Velikonoc navštíví 150.000 zahraničních návštěvníků, z nichž zhruba polovina zamíří do Prahy. Proti loňsku je to nárůst. Za ubytování, služby a suvenýry zde utratí částku tři miliardy korun, což je přibližně stejně jako v loňském roce.

Optimističtější je ve svých odhadech Asociace českých cestovních kanceláří a agentur (AČCKA). Podle ní letos Česko od Zeleného čtvrtka do Velikonočního pondělí přiláká 280.000 turistů, což je proti loňsku pětiprocentní nárůst. Do Prahy by mělo zavítat zhruba 190.000 návštěvníků.

Lidovky.cz, ČTK

Moje dcera má dvě mámy. Mám na to právo?
Moje dcera má dvě mámy. Mám na to právo?

Jsem mámou jedné úžasné holčičky, která si žije ve svém batolecím světě a nic ji netrápí. To však bohužel nemohu úplně říct o sobě, tak jsem se rozhodla se ze svých obav a pochyb aspoň vypsat.