Neděle 7. června 2020svátek má Iveta, Slavoj 18 °C přeháňky až bouřky Předplatné LN
Lidovky.cz > Byznys > Firmy a trhy

Česko zažívá elektronickou invazi. Padají banky, úřady i zpravodajské weby

Bezpečnost na internetu – ilsutrační foto | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Bezpečnost na internetu – ilsutrační foto | foto: Shutterstock

PRAHA Není jasné, kdo stojí za vlnou kybernetických útoků, která tento týden zasáhla Česko, ani co je jejich cílem. Počet kolabujících webů ale každým dnem narůstá. Mimo provoz už jsou i stránky státních institucí jako například Národního bezpečnostního úřadu nebo České národní banky.

Scénář útoků je vždy stejný. Na vytipované stránky se vypustí přehršel požadavků, které servery nestíhají zpracovat a web tak naprosto zkolabuje a nestíhá „odbavit“ běžné návštěvníky.

Při útocích se využívají stovky počítačů zdálky řízených skrze podvodné programy, o kterých uživatelé nemají ponětí. Přicházejí ze zahraničí – zejména z Ruska, některé i ze Švýcarska.

Průběh útoků na banky si prohlédněte ZDE (údaje nemusí být přesné, protože byly měřeny z jednoho místa).

Jak zatím elektronická tažení na český internet pokračuje?

STŘEDA

  • Od ranních hodin se zákazníci tuzemských bank nemohou dostat do svého internetového bankovnictví. Nefungují ani weby velkých českých finančních institucí. Ty situaci intenzivně řeší a kolem desáté hodiny dopolední se situace začíná vracet do normálu.

ČTĚTE VÍCE:

  • Mezitím kolabují weby některých státních úřadů. Dopoledne byly mimo provoz weby Národního bezpečnostního úřadu a České národní banky. "Nemůže plně ručit za obsah našich webových stránek. Než situaci vyřešíme, přesouváme naší komunikaci na twitter a facebook," sděil mluvčí ČNB Tomáš Zimmerman.
  • Potíže hlásí i další, převážně finančnické weby, jako například pražská Burza cenných papírů, Energetická burza nebo Centrální depozitář.

ÚTERÝ

  • V ranních hodinách zažil výpadek největší český internetový portál Seznam.cz, který se může chlubit pravděpodobně nejlepším technickým zázemím na českém internetu.Právě díky tomu, ale také s pomocí ruského partnera Seznamu – vyhledávače Yandex.ru – se podařilo kritickou situaci poměrně rychle vyřešit.

PONDĚLÍ

  • První vlna útoků DDoS zasáhla v pondělí české zpravodajské weby. Opět kolem deváté hodiny ranní byly vyřazeny z provozu vedle serveru Lidovky.cz také stránky iDNES.cz, iHNed.cz, Novinky.cz, Deník.cz nebo Týden.cz.
  • Další fáze smetla weby vydavatelství Mladá Fronta jako E15.cz nebo MobilMania.cz. Značný počet požadavků směřoval na české weby z Ruska, objevovaly se ale také informace o útoku skrze švýcarské počítače.

ČTĚTE VÍCE:

Premium

Bubeník z Mandrage: Víťa sebral odvahu, kterou nikdo z nás nenašel a rozsekl to

Kasina a herny mohou otevřít | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Na bicí hraje od svých devíti let. V deseti s kamarádem Víťou Starým založil kapelu Mandrage, která se za devatenáct...

Premium

Android Auto a CarPlay v každém autě. Poradíme vám, jak na to

Kasina a herny mohou otevřít | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Chcete používat oblíbenou navigační aplikaci na displeji v autě místo telefonu? Přečtěte si, jak to udělat a neutratit...

Premium

Leoš Mareš: Není to jen o talentu, ale o schopnosti si peníze udržet

Kasina a herny mohou otevřít | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Krach, zhroucení, deprese, obavy o budoucnost a pátrání po smyslu vlastní existence. To jsou emoce, které v těchto...

Otestováno dětmi: Kniha plná pohádek a známých postaviček od Disneyho
Otestováno dětmi: Kniha plná pohádek a známých postaviček od Disneyho

Oblíbené postavičky od Disneyho, jako jsou Minnie a Mickey Mouse, ožívají v knížce s příběhy na dobrou noc. Jak se líbí dětem a pomáhají jim usnout?