15. listopadu 2011 10:54 Lidovky.cz > Byznys > Firmy a trhy

Česko ztrácí dech a lepší to nebude. Recese visí ve vzduchu

Ilustrační foto | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Ilustrační foto | foto: Shutterstock

PRAHA Česká ekonomika zpomaluje. Ve třetím čtvrtletí meziročně vzrostla jen o 1,5 procenta a mezičtvrtletně hrubý domácí produkt dokonce stagnoval. Nejnovější předběžné statistiky ČSÚ tak potvrdily trend postupného propadu české výkonnosti. Výsledky jsou horší než odhady analytiků.

Ke zpomalující české ekonomice analytik společnosti Next Finance Vladimír Pikora uvádí: "Zatím to není zpomalení dramatické, ale už nyní je jasné, že to je jen začátek. Ten správný mazec nastane až příště. Předstihové indikátory z Evropy jsou alarmující. Dnes by měl být zveřejněn německý index ekonomických očekávání ZEW a čeká se, že nejspíš poklesl na tříleté minimum. Hrozba recese tedy rychle roste."

ČTĚTE TAKÉ:

Postupný pokles domácí poptávky byl opět kompenzován pozitivním vývojem zahraničního obchodu, který i přes oslabení zahraniční poptávky zůstává jedinou zvyšující se výdajovou složkou HDP, uvedl ČSÚ.

Jednonohá ekonomika aneb auta a zase auta

"Zatím nejsou známy podrobnosti, avšak dá se předpokládat, že ekonomiku táhne pouze zahraniční obchod, zatímco domácí poptávka stále klesá," komentoval data analytik ČSOB Petr Dufek.

Ve zkratce se podle něj dá říct, že česká ekonomika stále stojí pouze na jedné noze, a sice na výrobě aut, protože ostatní odvětví a obory jsou převážně v útlumu. Stavebnictvím počínaje, službami konče.

Podle analytika Raiffeisenbank Michala Brožky je pravděpodobné, že HDP v ČR ve čtvrtém čtvrtletí již zamíří do minusu. Za rok 2011 nadále čeká růst o 1,9 procenta. "Na rok 2012 jsme počítali s minimálním růstem o 0,3 procenta, ovšem poslední vývoj eurozóny ukazuje na zvyšující se pravděpodobnost sklouznutí do celoročního minusu," odhadl.

Česko na portugalské cestě

Pikora přirovnává českou ekonomiku k portugalské. "Portugalsko je země, která původně doháněla Německo, ale kvůli korupci a špatné hospodářské politice ztratila dech, aby nakonec musela požádat svět o finanční pomoc, aby nezbankrotovala. Když se dívám na naše hospodaření za posledních deset let, stačí nám ještě sedmnáct let a jsme tam, kde jsou nyní Portugalci."

Na nabídkové straně ekonomiky byl i nadále hlavním zdrojem růstu zpracovatelský průmysl a v jeho rámci zejména výroba dopravních prostředků. Opačně působily meziroční poklesy hrubé přidané hodnoty zejména v odvětvích zemědělství a stavebnictví.

Zaměstnanost v pojetí národních účtů a po očištění o vliv sezonnosti ve třetím čtvrtletí sice meziročně klesla o desetinu procenta. V porovnání s druhým čtvrtletím však zaměstnanost v Česku po dvou po sobě jdoucích poklesech vzrostla o půl procenta, tedy o 28.000 osob, uvedli statistici.

Standardní odhad tvorby a užití HDP za třetí čtvrtletí bude zveřejněn 9. prosince.

ČTK, Lidovky.cz
Premium

Gott šel měsíc před smrtí do Archivu bezpečnostních složek. Měl čisté svědomí, říká Špátová

Dokumentarista Olga Malířová Špátová. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Ten titulek musím hned opravit, protože Olga Špátová s Karlem Gottem prožila vlastně roky dva. Už před deseti lety, k...

Premium

Audioknížka o životě Jeana-Paula Belmonda, vyprávěná Jiřím Krampolem. Zcela zdarma

Belmondo Mých tisíc životů | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Jiří Krampol daboval Belmonda ve 28 filmech a jeho hlas je tak s tímto hercem téměř neoddělitelně spojen. Stylově tedy...

Premium

Červenobílý život na hraně. Čína se zlobí, Tvrdík i celá Slavie trnou

ilustrační snímek | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Žádná legrace to není. Aspoň pro slávisty určitě ne. Sám prezident republiky naznačil, že do slavného fotbalového klubu...

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!