Úterý 22. září 2020svátek má Darina 25 °C skoro jasno Předplatné LN
aktualizováno  Lidovky.cz > Byznys > Firmy a trhy

Českou spořitelnu povede Čech Pavel Kysilka. Nahradí Mittendorfera

Generální ředitel České spořitelny Pavel Kysilka | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Generální ředitel České spořitelny Pavel Kysilka | foto: ČTK

PRAHA Generálním ředitelem České spořitelny bude od ledna Pavel Kysilka (52), dosavadní člen představenstva firmy. Bývalý viceguvernér České národní banky ve funkci nahradí Gernota Mittendorfera (46), kterého dozorčí rada Erste Group Bank AG jmenovala členem představenstva Erste Group. Informovala o tom Česká spořitelna.

Mittendorfer byl předsedou představenstva a generálním ředitelem České spořitelny od června 2007.

Pavel Kysilka je od roku 2004 členem představenstva České spořitelny zodpovědným za platební styk, analýzy finančních trhů, bezpečnost, EU Office, IT a projektové řízení. Hrál důležitou roli při integraci České spořitelny do skupiny Erste. Před nástupem do skupiny Erste Group v roce 1999 zastával Kysilka různé funkce ve finančním sektoru včetně postu výkonného guvernéra České národní banky v době, kdy byl guvernér Josef Tošovský premiérem úřednické vlády.

V představenstvu Erste Group bude Mittendorfer zodpovídat za divizi Podnikové financování a investiční bankovnictví.

Mittendorfer nastoupil do Erste Group po studiích v roce 1990. Začínal jako bankovní poradce a postupně zastával řadu klíčových pozic ve skupině, jako ředitel různých obchodních útvarů v České spořitelně či člen představenstva zodpovědný za korporátní bankovnictví. V letech 2004 až 2007 působil jako generální ředitel spořitelny Salzburger Sparkasse, patřící do Erste Group.

Ing. Pavel Kysilka, muž, který rozdělil československou měnu

Je absolventem Národohospodářské fakulty Vysoké školy ekonomické (VŠE) v Praze. Po studiích zůstal na VŠE jako vědecký aspirant, později pedagog.

V roce 1986 nastoupil jako vědecký pracovník do Ekonomického ústavu Československé akademie věd, kde tři roky pracoval v týmu Josefa Zieleniece. Spolu s Zieleniecem, Tomášem Ježkem a Vladimírem Rudlovčákem napsal ještě před listopadem 1989 knihu Československo na rozcestí, která podala první ucelenější projekt ekonomické transformace.

V roce 1990 vykonával funkci proděkana pro vědu na Národohospodářské fakultě VŠE. Po parlamentních volbách v roce 1992 přijal nabídku pracovat jako ekonomický poradce ministra hospodářství Karla Dyby. V letech 1992 až 1993 byl zástupcem viceguvernéra Státní banky československé (SBČS). Od roku 1992 byl členem bankovní rady, nejdříve SBČS, později České národní banky. V letech 1993 až 1999 působil ve funkci viceguvernéra České národní banky.

Po odchodu z ČNB pracoval v Erste Bank Sparkassen, odkud v roce 2000 přešel do České spořitelny. Tam vykonával funkci ochránce práv klientů a zástupce náměstka generálního ředitele. Od roku 2004 je členem představenstva odpovědným za bankovní provoz, IT, strategické a ekonomické analýzy a za EU kancelář. Nyní působí i jako náměstek generálního ředitele.

Kysilka v dějinách českého bankovnictví figuruje jako muž, který rozdělil československou měnu. Na přelomu let 1992 a 1993 byl pověřen přípravou a řízením měnové odluky se Slovenskem a zavedením české měny. Již na konci roku 1990 se podílel na vypracování materiálu pro vládu o možných důsledcích rozdělení státu.

Biolog Komárek: Jsme účastníky největšího sociologického experimentu všech dob

Biolog, filozof a autor dvou desítek odborných knih a tří románů Stanislav... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Měsíce trvající pandemie nám převrátila životy naruby. Známý biolog, filozof a autor dvou desítek odborných knih a tří...

Brzy dospěju do bodu, kdy si účet na Facebooku zruším, říká Lucie Výborná

Lucie Výborná | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium „Je to hra. Hra, která by měla být přínosná, užitečná, inspirativní,“ říká o své práci moderátorka Českého rozhlasu...

Proč koronavirus už téměř nezabíjí. Vytratí se, nebo se vrátí ještě silnější?

Zdravotník odebírá vzorky pro testování na covid-19 v indické Kalkatě. (23.... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Koronavirus je záhadný. Nečitelný. I když ho zkoumají ti nejchytřejší lidé, pořád o něm víme málo. Chová se jinak. Je...