Diskuse k článku: Česku chybí vize a strategie. Bez toho ve světě neuspějeme, říká expert

Diskuse uzavřena, nelze přidávat příspěvky

  • Příspěvků: 29
  • Poslední: 26.1.2017 3:47
  • Řadit dle: vláken
  • času vložení
J. Sovák 26.1.2017 3:47

Již je na všechno pozdě o všechno jsme přišli. Jenom asi 20% HDP produkují čeští podnikatelé. Co asi chce vláda u těchto 20 % ovlivnit. To by jsme museli začít znovu budovat znovu náš nezávislý český průmysl. To politici nikdy neudělají, protože nemusí a nikdo je k tomu nedonutí.

M. Valenta 23.1.2017 8:12

Může být někdo expert, když ho nenapadne nic lepšího než stmelovat národ hokejem?

P. Čech 23.1.2017 8:16

Takových a jim podobných novinářských "expertů" u nás máme přehršel, přičemž skuteční experti jsou jaksi mimo zájem médií. Proč asi? Inu proto, že se jedná o ty, kteří mají skutečné vize a strategie. Bohužel nejsou členy žádné z politických stran a nepapouškují jejich politické ideologie. V tom to vězí!

J. Nový 23.1.2017 6:47

Strategii vidím jedině ve větší ochraně všech lumpů, podvodníků, korupčníků. Ještě více chraňme jejich práva. Pokud je někdo odposlechne, prozkoumejme, zda měli soudní povolení, pokud ano, prozkoumejme, zda tato povolení neobsahuje nějakou systémovou chybu. Pokud ne, prozkoumejme odposlouchávací zařízení, zda prošlo pravidelnou revizí. Pokud ano, snažme se prokázat, že ten, kdo odposlech zajišťoval byl den předtím na nějaké akci a s velkou pravděpodobností měl druhý den v krvi zbytkový alkohol a tudíž je celý odposlech neplatný. Atd., atd.

J. Nový 23.1.2017 6:43

"Když jsme s tím před šestnácti lety začali, měli jsme explicitní objednávku tehdejší vlády, která chtěla pracovat s vizemi a strategiemi pro český stát."

.

Už to samo o sobě je nesmysl. Jaké vize? Tušil někdo o uprchlické krizi nebo vývoji terorismu v Evropě?

A strategie? Co tím myslí? Jako že každá nová vláda se bude držet toho, co tento expert a jeho kolegové před 16 lety vymysleli?

P. Maleček 23.1.2017 4:07

No, na zkoumání toho, co rozkládá identitu občanů ČR k svému státu nemusím být žádný vědec. ČR je jednoznačně rozvracena obludným rozkrádáním státu, organizovaným jeho politickými špičkami a je uplácejícím byznysem. Politika se stala místo kolbištěm ideí a službou občanu rvačkou o co nejlepší pozici u státního koryta. Nic tak nerozloží stát jako tohle.

Když tohle pan vědec nechápe, měl by přestat též dojit stát a zkusit se uživit mimo státní sektor. Pak by rychle pochopil "vo co gou".

J. Husařík 23.1.2017 4:34

Zloději tady byli, jsou a budou a soustředit se pouze na ně, je přesně to, co by jsme dělat neměli. Tím samozřejmě nechci říci, že by jsme je měli nechat krást a nevšímat si toho, ale nemělo by nás to plně zaměstnávat. Na druhou stranu, když Brno podepíše dohodu o spolupráci na Hyperloopu, tak se ozve spousta hlasů, že to k ničemu nebude, že to jsou vyhozené peníze a podobně. Jenže to je právě ta vize o které jsem přesvědčen, že skutečně nastane. Spousta lidí to ale ihned sepsuje, aniž by vůbec chápala o co jde a trochu ustrašený politik okamžitě zacouvá. Podobný náhled měli lidi na dnes běžnou železnici, když začínala. Sakra, podpořme takové projekty a nadchněme se pro něco. Kdysi jsme měli jednu z prvních železnic ve střední Evropě, proč nemít první Hyperloop? A zdaleka nejde jen o něj, jsou zde i jiné zajímavé vize.

S. Neubauer 22.1.2017 23:16

ČR s 10 mil. obyvatel není v Evropě malý národ. Přesto to pořád dokola o sobě tvrdíme. Těžko někdo nazve Nizozemce malým národem na západním okraji Evropy. Je jich tolik, co nás, území je také porovnatelné. Švédové, Rakušané, Dánové atd ...atd.. - jsou méně početní. Je to v nás, v našich hlavách, v našich schopnostech. Pan Potůček má pravdu a finský příklad je názorný. Když jsou pořád všichni proti všem, naši furianti, dobré myšlenky se nenásledují a nerozvíjejí - ale závidí se a odstavují mimo ... Neschopnost uznat autoritu? Závist jako národní povaha?

Z. Myloš 22.1.2017 19:35

V zemi prolezlé korupci se nedá uspět.

M. Kolář 22.1.2017 19:18

Problém našeho národa je, že prakticky nemůže tvořit jeden politický národ. Je tu prozápadní liberální složka , prozápadní katolická složka a provýchodní, politicko-kulturně poruštěná složka. To nebude nikdy fungovat, zvláště s ohledem na tu posledně jmenovanou. Padesátá léta, to byla vlastně občanská válka specifická tím, že v ní prozápadní složka společnosti otevřeně nebojovala .. Po 40 letech bolševického marasmu přišla polistopadová republika. Ale hluboký politicko-kulturní konflikt v Češích zůstal. Je pravděpodobné, že dříve či později se tento nevyřešený hluboký příkop bude rozhodovat otevřeným konfliktem - občanskou válkou ..

P. Čech 22.1.2017 20:29

Není třeba žádné občanské války. Co je třeba? Dát občanům ro jejich rukou moc nad sebou samými a zavést zde skutečnou zastupitelskou demokracii, vládu občanů. Politické strany zbavit moci a poslat je tam, kam patří. Mezi ostatní spolky občanů s hlasem pouze poradním, nikoliv rozhodujícím. Rozhodující hlas musí zůstat v rukou občanů.

J. Husařík 23.1.2017 4:51

To je podle mne spíše cesta do pekel. To co říkáte, mi zní velmi povědomě, to je hlas Okamury, jenže to je člověk, který společnost stoprocentně rozdělí. To bude spíše fašismus, než vláda lidu. A kromě toho, stavět vize jen na politických, či náboženských názorech, je v dnešní době téměř šílenost, lidi se na nich zase více rozdělí. Je potřeba najíst společné cíle, ekonomické, technické, kulturní, ne politické. Na politickém cíli, se nikdy neshodneme, to ostatně dokazuje současný stav a na tom stavět nějaké vize, je naprostý nesmysl. Například Okamuru to táhne do ruska, s kým se myslíte, že se asi může dát dohromady a budovat svou vizi? Ostatní budou dělat co? Civět a nebo se proti tomu budou stavět? Já myslím, že spíše to druhé. Na budování a posilování zastupitelské demokracie (tu tady ale již máme) není vůbec nic špatného, ale když tuto myšlenku zastává člověk, který nevidí, že právě rusko, za kterým ho to tak táhne, jde přesně opačnou cestou, tak já mu prostě nemohu neuvěřit.

P. Čech 23.1.2017 8:35

Vidím to poněkud jinak. není na tom nic složitého. Je třeba vybrat 2-3 chytré lidi, pokud možno nezkorumpované politicky (politickými stranami a hnutími a jejich politiky), jazykově dokonale vybavené (němčina, francouzština, italština). Tyto lidi vyslat na rok do Švýcarska s cílem vypracování návrhu na převzetí jeho politického a společenského systému. Podle tohoto návrhu posléze vypracovat a v referendu schválit novou ústavu a celý systém zavést. Nediskutovat o tom, že my přece nejsme Švýcaři, že naši lidé jsou hloupí a nesvéprávní, které je nutno vést nejlépe pomocí politických ideologií,že to přece u nás nemůže fungovat, protože v tom nemáme 200 leté zkušenosti jako Švýcaři a podobné bláboly. Švýcaři v době, kdy tento systém zaváděli s ním také neměli žádné zkušenosti. Prostě jej zavedli. Jak jednoduché! A dnes mají jediný, efektivně fungující model zastupitelské demokracie na světě. Tady máme tu vizi!!!!

P. Čech 23.1.2017 8:40

To není hlas žádného Okamury, ikdyž ten možná má podobný názor na věc. Je to hlas můj a já nejsem zvyklý papouškovat názory jiných. Nepočítám se mezi ovčany, kteří jsou líní používat s vůj mozek a raději prosazují názory jiných, jen aby nemuseli přemýšlet. Názory pana Okamury neznám, nikdy jsem s ním nehovořil. Novinářské spekulace o něm a jeho ev. názorech nejsem ochoten akceptovat. Proč? Protože novináři obvykle lžou a to za peníze politických stran.

P. Čech 22.1.2017 17:26

Politikům chybí vize a strategie, kam by se měl stát do budoucna ubírat? Možná ano, ale jen některým politikům. Zejména politikům politických stran a to obecně. Zdá se ovšem, že nechybí politikům občanských hnutí a to ať se jedná o ANO či SPD, Úsvit, Starostů či jiné. tato občanská hnutí ve své většině mají stejné a nebo podobné strategie. dělají však dvě zásadní chyby. Neumí tyto strategie prodat a neumí se na nich domluvit mezi sebou. Lidé totiž obecně potřebují někoho, kdo by je vedl. To je zákonité. Tím někým ovšem nejsou politické strany, které za dobu své existence jasně prokázaly, že vést nikoho neumí a řídit stát již vůbec. Proč prosperovala a fungovala První republika? Protože vznikla na základě vizí (ne vždy dobrých) , které stanovili a zavedliTGM, Beneš, Štefánik, Rašín, Šrobár a další. Proč efektivně nefunguje Česká republika? protože vznikla proti vůli občanů ČSFR a to rozbitím společného československého státu několika mocichtivými jedinci a v zásadním rozporu

P. Čech 22.1.2017 17:43

s tehdy platným zákonem č. 327/1991 sb. V dnešní době podobné vize nastiňují Andrej Babiš, Tomio Okamura, Pavel Kohout. V zásadě jde o to, zbavit politické strany absolutní moci, byť uplatňované v koalicích. V koalicích, které nikdy nefungují a fungovat nemohou, protože programy stran či hnutí, které tyto tvoří jsou vždy navzájem antagonistické, čili nesouvisející , protichůdné a nepřátelské. Systém vládnutí, založený na takovémto principu (volná soutěž politických stran v jejich boji o moc mezi sebou a v konečném důsledku nad občany) je od základu špatný a vždy nefunkční. Tento systém nelze jakkoliv vylepšit , je nutno jej opustit a vytvořit nový, jiný. Není třeba jej vymýšlet jako novum a to proto, že takový systém efektivně funkčního řízaní státu exstuje a je možno jej převzít. Protože je vysoce funkčním, není třeba o něm jakkoliv diskutovat. Je nutno jediné. Převzít jej takový jakým je. zejména proto, že jeho vývoj trval více než 200 let a dodnes žádný lepší vymyšlen nebyl.

P. Boko 22.1.2017 17:26

Česká politická scéna je stejně rozpolcená, jako USA, nebo EU. Jako malý národ potřebujeme mít jasně vymezeného velkého bratra. Velká sestra Angela v této roli moc neuspěla a nyní když velký černý bratr Obama byl vystřídán Trumpen, tak rázem nevíme, ke komu by mělo malé české dítě běžet.

P. Čech 22.1.2017 18:04

Politická scéna , a to až na dvě výjimky, je rozpolcená všude. Zejména proto, že politické systémy, v rámci nichž existuje jsou téměř vždy protiobčanské a postrádají základní demokratický princip. Vládu a moc občanů, která je nahražována vládou a mocí politických stran. Politických stran, které byť se sebevíce snaží, ze zásady nemohou být zástupci demokratické většiny občanů. Každá z nich totiž z principu prosazuje svou ideologii, na základě které vznikla. Každá taková ideologie je však v ž d y menšinová,a to proto, že prosazuje vůli vždy menšiny a nikoliv demokratické většiny občanů. Jde totiž o to, že většinová vůle občanů je opět v ž d y v zásadním rozporu s vůlí jakýchkoliv menšin, tedy i s vůlí členů a příznivců kterékoliv z politických stran. Mýlíte se ovšem v jedné zcela zásadní věci. Žádný malý stát vč. České republiky nepotřebuje žádného "velkého bratra", jehož vůli by se musel podřizovat. Musí

P. Čech 22.1.2017 18:04

však jít o stát hrdých a sebevědomých občanů, pyšných na svůj politický a společenský systém a schopných tento systém bránit jakýmikoliv prostředky a to proti jakékoliv menšinové vůli jak vnitřní, tak vnější.

P. Boko 22.1.2017 18:24

Od Bílé hory jsme vždy nějakého velkého bratra potřebovali. C.k. Rakousko, pak Francii, Německo, SSSR, nyní německé EU potažmo USA. Díky tomu jsme byli vždy na straně té vítězné mocnosti.

Z. Myloš 22.1.2017 19:44

Češi banda lezoucí stále někomu do zádele bez hrdosti bez cti bez všeho. Národ? To se ani nedá říct. Národy žijí kolem nás i Slováci jsou národ jak se patří. Takže proto nikoho nezajímá názor někoho bez hrdosti. Zlaté české ručičky tak to opravdu platilo za RU co to vzal do rukou TGM jedeme z kopce a nabíráme rychlost.

J. Husařík 23.1.2017 4:55

My jsme jako ta tráva na louce. Jednou vítr fouká,ze západu, tak se ohneme na východ a když zase fouká od východu, ohneme se na západ. Co je podstatné, přežíváme, sice trochu ohnutí, ale jsme tu pořád.

P. Čech 22.1.2017 20:24

A co jsme z toho měli? Závislost na té vítězné mocnosti.

P. Boko 22.1.2017 20:32

Díky tomu jsme nikdy nebyli na straně té poražené mocnosti, vlastně ani po roce 1989, ačkoliv národ vzorně kolaboroval.

P. Čech 23.1.2017 10:39

A musíme být nutně na straně někoho? Podle mne ne. Měli bychom být samostatný, suverénní a hrdý stát. Hrdí sami a sebe. Že jsme malým státem? No a co? V Evropě existuje podobný stát, skoro stejný geografickou velikostí, počtem obyvatel a strukturou zemědělství i průmyslu. Samostatný, suverénní a hrdý stát lidí, pyšných na svůj politický a společenský systém. Neutrální stát, který nepatří do sféry zájmů nikoho. Takovými bychom měli být.

P. Boko 23.1.2017 19:26

Jako samostatný hrdý stát jsme se mohli v roce 1938 postavit Německu. V době, kdy se na nás vykašlala VB a Francie, jsme mohli hrdě vzdorovat asi týden a ČR mohla vypadat asi jako Polsko. To nemluvím ani o počtu padlých. Rozhodnutí Beneše nebránit se bylo správné. Následně jsme se dokázali rychle sbratřit s Němci a po válce jsme si okamžitě našli nového velkého bratra SSSR, s nímž na jednotka z Buzuluku vlastně celou válku vyhrála. Tahle strategie malého národa, mezi zájmy těch velkých, je správná. Umožnila nám jako národu od roku 1620 přežít.

P. Boko 22.1.2017 20:54

Možná jsme díky této strategii dokázali přežít jako malý národ.

P. Čech 23.1.2017 10:45

Malý národ? Podle mne nejsme žádným národem. Sám pojem "národ" je uměle vymyšlený a bez jakéhokoliv vnitřního významu. "Národ" totiž nelze jednoznačně a nezpochybnitelně definovat. Máme v sobě neuvěřitelnou směs genů různých kmenů, které se v dějinách prohnaly Evropou, počínaje Kelty a konče Slovany a Germány. Např. já osobně mám kořeny jak na Moravě, tak ve Švédsku a Německu. I krapet židovských genů ve mně existuje. K jakému "národu tedy patřím?To vůbec není důležité. Důležité je jen jedno. Jsem českým občanem.

P. Boko 23.1.2017 19:32

To ano, spojuje nás jako národ tradice, jazyk. Jinak jsme mix celé Evropy, od Švédů za 30. leté války až přes Francouze u Slavkova. Sám mám jednoho italského praprapředka, dokonce šlechtice, který psal jméno s předložkou Di . Jejich rod svého času utekl před Napoleonem, nakonec jejich přímí potomci příjmení počeštili.

Najdete na Lidovky.cz