7. března 2010 22:54 Lidovky.cz > Byznys > Firmy a trhy

Česku hrozí další arbitráž. Nyní kvůli dotacím na mléko

Mléko - ilustrační foto | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Mléko - ilustrační foto | foto: Shutterstock

PRAHA/VELKÉ MEZIŘÍČÍ Česku hrozí stomilionová arbitráž kvůli dotacím na mléko. Stát bude o více než 100 milionů korun žalovat společnost Lacrum Velké Meziříčí, která málem zkrachovala kvůli tomu, že jí Státní zemědělský intervenční fond odebral dotace. Soud už loni rozhodl, že fond pochybil a dotace vzal mlékárně neoprávněně.

Mlékárnu zachránilo před krachem jen to, že jí její vlastník, německá mlékárenská firma Bayerische Milchindustrie, poskytl injekci v desítkách milionů korun. Informaci přinesl server iHNed.cz.

"Žalobu již zpracovávají právníci a podáme ji v nejkratším možném termínu," řekl jednatel Lacrumu Karel Quast. Žalobu připravuje advokát Tomáš Sokol.

Likvidační postup ?
Podle serveru všechno začalo v roce 2002, když fond při kontrole zjistil, že mlékárna při výkupu mléka u 128 litrů strhla zemědělcům část sumy, protože nemělo státní normou požadovaný obsah sušiny. Fond následně mlékárně odebral exportní dotace a žádal vrácení i dosud vyplacených s odůvodněním, že nedodržela nařízené minimální výkupní ceny.

Firma, která v té době ročně zpracovávala 36 milionů litrů mléka, argumentaci fondu neuznávala. Po upozornění nicméně minimální cenu doplatila, fond ale na vrácení dotací trval.

"Byl to likvidační postup. Vzali nám dotace za desítky milionů, neuzavřeli smlouvu na další období a dali návrh na konkurz. Nemohli jsme se rozvíjet, banka nám kvůli tomu obstavila účet a zrušila úvěr," řekl Quast, který spočítal škody na zhruba 140 milionů korun. Dodal, že "tato celá šikana trvala více než šest a půl roku".

Podle Krajského soudu fond pochybil
"My pouze striktně dodržovali nařízení vlády, fond v ničem nepochybil," řekl tehdejší ředitel fondu Jan Höck, který byl pod postupem fondu vůči Lacrumu podepsán. To, že byl postup fondu protizákonný, potvrdil koncem loňského roku pravomocně Krajský soud v Brně, který definitivně zamítl žalobu fondu na Lacrum, aby vrátil již vyplacené dotace. Fond nyní firmě navíc dodatečně zaplatil zhruba 22 milionů na zadržovaných dotacích a asi tři miliony korun na úrocích. Na tom, že nepochybil, trvá. "Soud zaujal jiný výklad právního předpisu," řekl mluvčí fondu Marek Ženkl.

Vyhláška určovala, že firma má nárok na exportní dotace jen v případě, že vykupuje mléko za minimální státem určené ceny. I když firma vyvážela pouze čtvrtinu své produkce, na niž dostávala dotace, fond striktně požadoval, že podmínky musí splňovat v celé své produkci. Soud řekl, že tento požadavek byl nezákonný. "Žalovaný byl povinen vykoupit za minimální cenu jen takové množství mléka, které potřeboval pro vývoz. Jiný výklad by vedl k omezování jeho podnikání," píše se podle iHNed.cz v odůvodnění verdiktu. Postup fondu navíc nepřímo označil za šikanózní.

Lacrum bez dotací, Jihlavské mlékárny s mimořádnými
Podle serveru existuje podezření, že postup fondu vůči Lacrumu byl úmyslný - tomu nahrává i to, že problémy Lacrumu pomáhaly jeho největšímu konkurentovi - nedalekým Jihlavským mlékárnám, později přejmenovaným na Moravia Lacto. Těm naopak za doby Höcka fond přál, píše server s tím, že zatímco Lacrumu odebral dotace, jihlavským dával i mimořádné.

Podnikání Höckovy rodiny je podle serveru až podezřele spjato s největším vlastníkem Moravia Lacto Oldřichem Gojišem. Gojiš seděl v několika firmách spolu s Höckovou dcerou. Propojením obou rodin se v minulosti zabývalo prezidium intervenčního fondu. "Ty vazby byly známé, ale s požehnáním ministerstva se prostě řeklo, že je to v pořádku a žádný střet zájmů tam není," uvedl dříve bývalý člen prezidia Josef Stehlík. Höck, který je od loňského prosince ředitelem Národního hřebčína v Kladrubech, podezření odmítá. "Nemělo to žádnou souvislost a nikomu to nenahrávalo," uvedl.

ČTK

TEST PLEN: Deset miminek jim dalo pořádně zabrat
TEST PLEN: Deset miminek jim dalo pořádně zabrat

Maminky z eMimina otestovaly nové plenky Pampers z řady Premium care. Nejmenší miminka i větší batolata je podrobila důkladnému zkoumání. Prošly Pampersky zátěžovým testem?