20. dubna 2010 9:03 Lidovky.cz > Byznys > Firmy a trhy

Česku po výpadku letecké dopravy docházejí zásoby ryb i květin

Losos - ilustrační foto. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Losos - ilustrační foto. | foto: Shutterstock

PRAHA Růže, některé druhy ryb, ale i lesní plody se na českém trhu rychle stávají nedostatkovým zbožím. Kvůli výpadku letecké dopravy řada produktů vůbec není k dostání nebo prudce zdražují.

Jako první pocítili potíže s dodávkami zboží obchodníci s květinami, kteří jsou závislí na pravidelných přísunech čerstvého zboží a velkou část přepravy zajišťují právě letadla. "Na trhu se vytváří velký převis poptávky, a to šroubuje ceny nahoru. Některé květiny nejsou vůbec, například ekvádorské růže s velkými květy, u jiných se cena zvýšila až o 100 procent," popsal Jiří Hemerle, výkonný ředitel velkoobchodu s květinami Hemerle Flowers.

Potíže se podle něj týkají desítek až stovek odrůd, především růží.

BMW omezuje výrobu aut v USA

Německá automobilka BMW snižuje svoji výrobu v USA. Důvodem je omezení leteckého provozu nad Evropou po výbuchu islandské sopky, které zastavilo dodávky některých součástek pro výrobu. Továrna ve městě Spartanburg v Jižní Karolíně sice nezastaví výrobu, ale zaměstnancům se až do doby obnovení dodávek zkrátí pracovní směny. Firma neupřesnila o kolik a na jak dlouho se výroba sníží.


Ty přitom tvoří asi desetinu všech prodaných květin a jejich cena se zvýšila prakticky okamžitě.

"Ceny na holandské květinové burze se tvoří výhradně na základě nabídky a poptávky, takže reagují třeba během hodiny. A Holandsko tvoří asi polovinu nabídky," uvedl Hemerle.

Na výpadek některých potravin z nabídky se připravují také tuzemské řetězce. "U ryb nastaly výpadky v exotickém sortimentu. Konkrétně jsou to humři importovaní z Kanady, tuňák ze Srí Lanky a Malajsie nebo nilský okoun. Ostatní sortiment je zajištěn pozemní dopravou," uvedla Romana Nýdrle z Makra.

Stejně tak hrozí i nedostatek některých druhů ovoce a zeleniny. "Zboží, které mělo dorazit o víkendu, nám nepřiletělo. Zatím jedeme ze zásob, ale s něčím takovým jsme nepočítali a během dvou až tří dnů by mohly dojít," řekl Ludvík Kačer, majitel velkoobchodu s ovocem a zeleninou Gastrofresh. Chybí například lesní plody dovážené z Jižní Ameriky.

"V sortimentu ovoce a zeleniny pracují dodavatelé s třídenní předzásobou, tudíž jsme zatím výpadek nezaznamenali. Pokud by však zákaz letecké dopravy pokračoval, očekávali bychom výpadky exotického ovoce či bylinek," potvrdila Nýdrle.

Oslovené restaurace nabízející exotická jídla zatím menu měnit nehodlají, údajně mají dostatečné zásoby surovin a na rozdíl od řetězců zvláštní opatření neplánují. "Pro výjimečné situace, tedy i pro přerušení zásobování, máme připraveny krizové scénáře, abychom mohli pro zákazníky zajistit v co nejvyšší míře nabídku zboží, na jakou jsou zvyklí," uvedla mluvčí Teska Eva Karasová.

Premium

Sedí s drahými mobily, dětem kupujeme kartáčky my, říká režisérka Výměny

Jana Rezková | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Kreativní producentka a režisérka Jana Rezková natáčí už patnáct let úspěšnou reality show Výměna manželek. Navštívila...

Premium

Test kávy v kapslích: Bezpečné, pohodlné, ale drahé potěšení

ilustrační snímek | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

V kavárně určitě najdete zajímavější druhy kávy, rozpustná je zase levnější. Test jsme zaměřili na kávu v kapslích, z...

Premium

Vývoz žumpy se značně prodraží. Vyplatí se investice do čističky?

Žumpy a septiky | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Legální likvidace splašků stojí ročně desetitisíce a s novým zákonem se ještě zvýší poptávka po vyvážení žump. Cena...