7. září 2012 10:03, aktualizováno  10:42 Lidovky.cz > Byznys > Firmy a trhy

Česku se nedaří dostat z recese. Propad je stále hlubší

Hrst drobých – ilustrační foto | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Hrst drobých – ilustrační foto | foto: Shutterstock

PRAHA Tuzemský hrubý domácí produkt ve 2. čtvrtletí mezičtvrtletně klesl o 0,2 procenta. Česká ekonomika tak zůstává v recesi. Ta nastává, pokud ekonomika mezičtvrtletně klesne dvě čtvrtletí po sobě, tuzemský HDP vykázal třetí pokles. Meziročně HDP klesl o procento.

"Výkonnost ekonomiky měřená meziročním a mezičtvrtletním vývojem HDP se ve 2. čtvrtletí snížila především v důsledku pokračujícího poklesu domácí poptávky, který nárůst přebytku zahraničního obchodu nestačil nahradit. S tímto problémem, který se postupně prohlubuje, se ekonomika potýká již více než rok," uvedl Čecký statistický úřad.

ČTĚTE TAKÉ:

Statistici zároveň upřesnili pokles HDP za letošní první čtvrtletí. V meziročním srovnání z 0,7 procenta na 0,5 procenta a mezičtvrtletně z 0,8 procenta na 0,6 procenta. V úhrnu za první pololetí HDP meziročně klesl o 0,8 procenta.

Na nabídkové straně ekonomiky klesla hrubá přidaná hodnota (HPH) meziročně o 0,3 procenta. Prohlubující se pokles HPH postihl stavebnictví, kde se HPH meziročně snížila o více než deset procent. Výrazně horší výsledky meziročně zaznamenala i odvětví obchod motorovými vozidly, maloobchod, telekomunikace a pojišťovnictví.

Negativně ovlivnily meziroční vývoj HDP daně z produktů, kde celkový pokles ve stálých cenách o 5,9 procenta způsobila především jejich hlavní složka, daň z přidané hodnoty.

Výdaje domácností meziročně klesly o 3,3 procenta a proti prvnímu čtvrtletí o 1,1 procenta.

"Dnes zveřejněné údaje o čtvrtletních národních účtech nás utvrdily v přesvědčení, že příštím měnověpolitickým krokem ČNB bude snížení klíčové úrokové sazby čtvrt procentního bodu na 0,25 procenta, a to nejspíše již na zasedání bankovní rady na konci září," uved analytik Raiffeisenbank Václav Franče.

Lidovky.cz, ČTK