5. listopadu 2012 8:33 Lidovky.cz > Byznys > Firmy a trhy

Český alkohol smí opět do Ruska, hygienik zrušil zákaz

Muži a alkohol (ilustrační foto) | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Muži a alkohol (ilustrační foto) | foto: ČTK

MOSKVA Ruská hygienická služba dala na vědomí celním úřadům, že zrušila zákaz dovozu tvrdého alkoholu z Česka. Oznámil to v pondělí hlavní ruský hygienik Gennadij Oniščenko. "Odeslali jsme oficiální dokument povolující dovoz českého alkoholu, vyrobeného po 26. září," řekl Oniščenko agentuře Interfax.

Rusko zakázalo dovoz českého alkoholu 21. září v reakci na metanolovou aféru a později zákaz rozšířilo i na distribuci českých lihovin vyrobených od 1. ledna do 26. září. Becherovka, fernet či absint musely zmizet z pultů ruských obchodů.

Oniščenko jako hlavní hygienik současně stojí v čele úřadu dohlížejícího na trh, Rospotrebnadzor, který v pátek otevření ruského trhu českým lihovinám ohlásil na své internetové stránce.

"Je povolen dovoz a obchodování s lihovinami české produkce obsahující více než 20 procent lihu, vyrobenými po 26. září letošního roku," sdělil úřad s tím, že tyto výrobky musejí být provázeny kompletním balíkem dokumentů potvrzujících jejich kvalitu, bezpečnost a původ.

Pančovaný alkohol

Podle Interfaxu se předpokládá, že v období od 1. ledna do 26. září působila v Česku zločinecká skupina, vyrábějící pančovaný alkohol. Zrušení zákazu následovalo po dopadení podezřelých z výroby lihovin s metanolem, po jejichž konzumaci zemřely tři desítky lidí.

Do Ruska se z České republiky dováží především becherovka, fernet a absint.

ČTĚTE VÍCE:

Podle dostupných údajů je ale objem dovážených českých lihovin v ruských měřítcích zanedbatelný: za prvních osm měsíců letošního roku představovaly jen 0,3 procenta ruského trhu, přičemž hlavní podíl připadal na becherovku.

Zkreslené informace

Dovoz českých tvrdých lihovin zastavilo v době metanolové aféry i Polsko a Slovensko; obě země toto omezení zrušily už 9. října.

Český ministr zemědělství Petr Bendl s Oniščenkem jednal 11. října v Moskvě. Řekl tehdy, že ruskému hlavnímu hygienikovi upřesnil zkreslené informace o metanolové aféře a přislíbil mu detailní zprávu v ruském jazyce. Na informace od českého ministerstva zemědělství se odvolávalo i rozhodnutí Rospotrebnadzoru.

Česko kvůli smrtelným otravám po požití alkoholu s vysokou příměsí metanolu v září na 13 dnů zavedlo částečnou prohibici; počet mrtvých otrávených metanolem oficiálně dosáhl 31. Policie již kvůli výrobě či šíření nelegálního alkoholu s vysokým obsahem metanolu stíhá řadu lidí.

Lidovky.cz, ČTK

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!