15. dubna 2015 14:15 Lidovky.cz > Byznys > Firmy a trhy

Český byznys letí dobýt Čínu. Zájem je o naše auta i letadla

Momentka z výstavy EXPO 2010 v Šanghaji. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Momentka z výstavy EXPO 2010 v Šanghaji. | foto: Reuters

PRAHA Čína má zájem o špičkové technologie, auta, letadla i těžké strojírenství. Z Česka. Snahou cesty tuzemských podnikatelů do Asie bude představit naši zemi i jako turisticky přitažlivý cíl.

Na 60 českých firem míří dobýt Čínu. Za osm dní v Šanghaji začne prestižní technologický veletrh. V konkurenci 900 vystavovatelů z celého světa budou ve středu pozornosti právě ti čeští. 

Česko je totiž letos jeho čestným hostem. Podniky ze středu Evropy budou mít k dispozici ty nejprestižnější výstavní prostory. „Vystupujeme jako hlavní zahraniční partner,“ potvrdilo ministerstvo průmyslu.

Podle prezidenta česko-čínské komory Jaroslava Tvrdíka mají Číňané zájem o auta, letadla a těžké strojírenství, stejně jako o špičkové české biotechnologie a nanotechnologie. 

„Naší delegaci se dostává v Šanghaji mimořádné pozornosti. Pořadatelé nám vyšli vstříc a bezplatně poskytli řadu služeb,“ popsal privilegia, kterých se hlavním hostům dostalo.

Čínu osloví Kellner i pražská zoologická zahrada

A Češi berou příležitost ukázat se na asijském trhu vážně. Svou zemi chtějí prezentovat jako technologického tygra a evropskou perlu plnou památek a krásné přírody. Cíl je jasný: dostat do srdce Evropy co nejvíce asijských cestovatelů a investorů. 

„Česká republika se v Šanghaji představí jako turisticky přitažlivá země,“ potvrdil záměr Tvrdík.

Ve výpravě budou zastoupeny velké průmyslové podniky, technologická centra i univerzity. Své stánky na výstavní ploše rozvinou letečtí výrobci Aircraft Industries a Direct Fly i známý producent radarů – pardubická ERA.

Tomáš Tománek

Jak vypadá sex po narození dětí? Realita je krutá, přiznávají rodiče
Jak vypadá sex po narození dětí? Realita je krutá, přiznávají rodiče

Je mi 20, jemu bude 30. Tvrdí ze ja mám sex na prvním místě, ale on už ne.. je pravda ze změnil práci. Je ridic. Predtim ale dělal náročnější práci a sex ještě byl několikrát týdne. Teď stěží jendou a to ještě on si nevzpomene ani měsíc…