26. února 2011 8:00 Lidovky.cz > Byznys > Firmy a trhy

Český byznys pod palmami. Podnikatel: V Iráku nám zemřeli lidé

Český byznys pod palmami | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Český byznys pod palmami | foto: Filip ŠkodaLidové noviny

„... s potěšením zmiňujeme se, že i mezi našimi řemeslníky nalézají se tací, kteří bázeň nemají,“ hlásaly Národní listy poté, co byla v Čechách představena nevídaná novinka. Psal se rok 1863 a Vojta Náprstek přivezl z Ameriky první šicí stroj.

Od té doby nám technologie otevřela náruč dokořán a svět pomalu ztrácí hranice. Pro mnohé české podnikatele se stává svět lákavým a dostupným hřištěm, a tak zkoušejí podnikat ve stále exotičtějších destinacích.

Čeští vývozci jsou stále vynalézavější. Zjistili totiž, že jim vzdálené trhy přinášejí novou perspektivu i možnosti. Například do Afriky a na Blízký východ vloni vyvezli více zboží než do vyspělé Severní Ameriky.

Podnikatel Miroslav Šindlar z Hradce Králové, který podniká v Iráku a Peru, říká: "Mám jednoznačně dobrodružnou povahu, která člověka táhne k tomu, aby dělal věci, které jsou nestandardní."
Je ředitelem vodohospodářské společnosti Šindlar EU, která se v Iráku zabývá vodohospodářským plánováním. "V prvním roce nám tam zemřeli lidé, Iráčani, kteří nás zastupovali. Bylo to opravdu složité a nebezpečné," dodává podnikatel.