Středa 5. srpna 2020svátek má Kristián 11 °C polojasno Předplatné LN
Lidovky.cz > Byznys > Firmy a trhy

Český byznys zažívá nečekaně dobré období. Můžeme začít slavit?

Český byznys zažívá nečekaně dobré období. Můžeme začít slavit? | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Český byznys zažívá nečekaně dobré období. Můžeme začít slavit? |

PRAHA Čeští ekonomové mohou po dlouhé době jednohlasně jásat. Maloobchodní tržby vrostly vysoko nad očekávání, zahraniční obchod se dal do pohybu a i průmysl potvrzuje sílící oživení domácí ekonomiky. Černou uvcí českého byznysu tak zůstává jen stavebnictví, jehož problémy ale analytici připisují splasknutí bubliny na trhu s bydlením.

Český průmysl profituje zejména z postupného oživování ekonomické aktivity v zahraničí, které se promítá do vyšší poptávky po českých výrobcích. Podle dnešních údajů se průmyslová výroba v Německu, která je pro české výrobce zásadní, ve druhém čtvrtletí zvýšila o 5,4 procenta, tedy nejprudším tempem od sjednocení země v roce 1990. Český průmysl tak oproti minulému roku vyrobil bezmála o desetinu více produktů.

Čtěte více:

"Průmysl potvrdil i v červnu svou již půlroční růstovou dynamiku. Zatímco z druhého břehu Atlantiku zaznívají znepokojivé informace, ekonomické nebe nad Evropou, včetně toho českého, se v letošním létě zdá být téměř bez mráčků," řekl náměstek ministra průmyslu a obchodu pro strategii průmyslu Erik Geuss.

Ze dna, na které si průmyslová výroba sáhla zhruba před rokem, je nyní asi na půl cesty k úrovni výroby z roku 2007, upozornil analytik Raiffeisenbank Michal Brožka. Průmysl v první polovině letošního roku oživoval podle něj lépe, než se čekalo. Vzestupný trend vývoje průmyslu se nemění a trend objednávek nadále ukazuje na dobrý vývoj průmyslu v nejbližších měsících.

Můžeme otevírat šampaňské

Kromě zahraniční poptávky českou ekonomiku nebývale podporují i tržby maloobchodníků. Jejich růst o 6,6 procenta nemálo překvapil všechny ekonomy. "Náš optimistický odhad byl 3,5 procenta a trh očekával růst jen o 1,4 procenta," řekl například hlavní ekonom Raiffeisenbank Pavel Mertlík. "Přišel čas na otevírání šampaňského. Poptávka už roste," doplnil Vladimír Pikora z Next Finance.

Za vyššími tržbami stály hlavně silné prodeje motorových vozidel, které byly meziročně skoro o 19 procent vyšší. "Motivací k nákupům aut může být konec zrychlených odpisů hmotného majetku, který končí právě v červnu a mohl tak urychlit nákupy ze strany podnikatelů," rozebírá překvapení ekonom Patria Finance Tomáš Vlk.

Jásat můžeme, ale opatrně

Ozdravení českého průmyslu ale bude stát na pevných základech až po snížení nezaměstnanosti, která stále zůstává vysoká. Právě lepší výsledky průmyslu a obchodu ale naznačují, že by firmy opět mohly otevírat nová místa.

Vysoká nezaměstnanost ale není jediná překážka, kterou musí česká ekonomika překonat. Zabrzdit ji může zejména silná koruna, která českým výrobcům ztíží nabídku produktů do zahraničí. Ekonomové navíc připomínají, že řada pozitivních impulsů, které v současnosti sledujeme, nepochází z vnitřní vyspělosti byznysu, ale z různých státních balíčků. Teprve až vyprchají všechna záchranná opatření, ukáže se obraz české ekonomiky jasně.

Neurolog: Alzheimera a parkinsona může ovlivnit strava. Opatrně s mléčnými výrobky

Český Krumlov | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Jako jeden z mála na světě dokáže vyčíst z ultrazvukových snímků riziko Parkinsonovy, Alzheimerovy a dalších chorob....

Virus se mění pod rukama. Přírodní izoláty se tak nechovají, vysvětluje Peková

Český Krumlov | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Do povědomí širší veřejnosti se molekulární bioložka a viroložka Soňa Peková z laboratoře Tilia dostala pro své neshody...

Vlci útočí. Rodina z Beskyd se bojí o dcery i o turisty

Český Krumlov | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Klidný život rodiny žijící v beskydské obci Hrádek blízko Jablunkova, změnil útok vlků. „Sedmiletá dcera ráda chodí se...

Ověřeno: Vyrazte s dětmi do BRuNO family parku a zažijte spoustu dobrodružství
Ověřeno: Vyrazte s dětmi do BRuNO family parku a zažijte spoustu dobrodružství

Užíváte si léto na výletech? Pak pro vás máme tip, kde se děti opravdu vyřádí. Zamiřte do moravské metropole, a to do BRuNO family parku. Najdete...