Pátek 4. prosince 2020svátek má Barbora 3 °C oblačno Předplatné LN
Lidovky.cz > Byznys > Firmy a trhy

Český cirkus skomírá. Světští chtějí na seznam kulturního dědictví

Cirkus Berousek v Havličkově Brodu | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Cirkus Berousek v Havličkově Brodu | foto: Lidové noviny

PRAHA Ředitelé předních tuzemských cirkusů se obávají, že české cirkusové řemeslo může do několik let zaniknout. Navrhují proto zapsat tradiční český cirkus na seznam nehmotného dědictví.

České cirkusy zároveň požadují zachovat chovy zvířat tak, aby měly rovné podmínky jako jejich zahraniční konkurence. Také usilují o zmírnění dopadů silniční daně, měla by podle nich zohlednit skutečné využívání komunikací.

Kočovná kultura

Knie-Sun sedí na chobotu slona během zkoušky na novou show švýcarského cirkusu National-Circus Knie v Rapperswilu.

Ještě před sametovou revolucí cirkusy patřily pod ministerstvo kultury, v současnosti však v oblasti umění nemají žádný nadřízený orgán.

Nedostávají žádné dotace od státu ani krajů. Na území Česka působí zhruba třicítka cirkusů, z toho asociace jich sdružuje jedenáct.

Za záchranu cirkusů proto vznikla petice, která bude pro veřejnost dostupná i na webu ČeskýCirkus.cz.

"V parlamentu uvažují strany o tom, že by příští rok do svých volebních programů zahrnuly zákaz chovu volně žijících zvířat u cirkusu. Může dojít i k tomu, že to rozšíří na domestikovaná zvířata," varuje spoluzakladatel Asociace českých cirkusů Jiří Výška. Vliv na to mohou mít podle něj i další snahy ochránců zvířat.

Ředitelé cirkusů se tak obávají, že se podmínky pro chov a drezúru zvířat zpřísní tak, že nebudou mít už divákům co nabídnout. Své chovy přitom obhajují, dostávají podle nich kvalitní péči a procházejí pravidelnou veterinární kontrolou.

Sporný je podle nich už výklad novely zákona na ochranu zvířat proti týrání, která vešla v platnost v roce 2007. Ta značně zpřísnila práci s volně žijícími zvířaty, například u mláďat primátů, ploutvonožců, kytovců s výjimkou delfínovitých, nosorožců, hrochů a žiraf zakazuje v cirkusech výcvik i provedení triků. Výška poukázal na to, že zahraniční cirkusy přesto získávají povolení se zvířaty, s nimiž však Češi vystupovat nemohou.

,

Neschopní ať zkrachují a pražská smetánka čte knihy, vzkazuje prezident

Prezident Miloš Zeman při rozhovoru pro MF DNES (Lány, 8. října 2020) | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Česká republika se potýká s rekordními nárůsty potvrzených případů koronaviru, vláda zavádí mimořádná opatření a...

Umírají lidé, kteří mohli žít, říká lékař a spoluautor výzvy Jiří Sagan

Jiří Sagan, vedoucí lékař JIP z Kliniky infekčního lékařství FN Ostrava | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Jedním ze tří autorů výzvy k ­lidem, aby dodržovali hygienická opatření, a zároveň žádající některé lékaře, ať je...

Svou sportovní kariéru považuji za ztrátu času, hodnotí minulost Hlaváčová

Yvetta Hlaváčová Tulip | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Držitelka světového rekordu v přeplavání kanálu La Manche pokořila řadu dalších met a získala spoustu významných...