Čtvrtek 26. listopadu 2020svátek má Artur 2 °C zataženo Předplatné LN
Lidovky.cz > Byznys > Firmy a trhy

Český dlužník, zlatá žíla pro vymahače

Ilustrační foto | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Ilustrační foto | foto: Lidové noviny

PRAHA  Obchod s dluhy. Pro dlužníky většinou martyrium, pro věřitele často jediný způsob, jak se dostat zpět ke svým penězům. A pro vymahače pohledávek miliardový byznys, který se v Česku začíná rozjíždět naplno.

Stále více Čechů nestíhá splácet své závazky a firmám, které jim půjčily, dochází trpělivost. Zatímco dříve nad malým nedoplatkem často mávly rukou nebo se roky snažily vymáhat pohledávku samy, dnes je to jinak.

Stále více firem si najímá k získání svých peněz inkasní agentury, které řeší vymáhání pohledávek za ně. Dluh po splatnosti jim pak předávají často už po jednom až třech měsících. Výjimkou však není ani situace, kdy jde nezaplacený dluh k inkasní agentuře už po pár dnech.

INFOGRAFIKA

"Za tím, že firmy předávají stále rychleji své pohledávky inkasním společnostem, lze hledat nedostatek, nebo i jen pouhou obavu z nedostatku firemního cash flow," vysvětluje advokát Rostislav Kovář z právní poradny věřitele a souhlasí s ním i ostatní z oboru.

"S příchodem finanční krize byli věřitelé přinuceni zpřísnit svůj pohled na klienty. To se dotklo interních procesů, které se zrychlily, ale i externí inkasní společnosti musely zintenzivnit práci s dlužníky. To nemusí nutně znamenat pouze zkrácení svěřené lhůty, byť i na délku procesu je obrovský tlak a není výjimkou, že nám naši klienti svěřují pohledávky třeba jen 5 dnů po splatnosti," potvrzuje Jana Tatýrková, PR Managerka inkasní společnosti M. B. A. Finance.

"Jestliže před třemi lety mnohé banky neřešily drobnější nedoplatky v řádech stovek či jednotek tisíc korun, tak dneska tomu tak není," dodává Tatýrková.

Češi dluží miliardy

Češi přitom nedluží tisícikoruny, ale miliardy. Každý rok totiž zhruba 200 inkasních společností zpracuje přes dva miliony pohledávek v celkové výši 27 miliard korun. Tři čtvrtiny z toho vymáhají společnosti na jedincích.

"Naši klienti nám dluží v řádech desítek milionů korun, a to primárně na dlužném pojistném," potvrzuje mluvčí pojišťovny Generali Jiří Cívka a podobné číslo uvádí i Dagmar Koutská z Allianz pojišťovny.

Kromě pojišťoven pak využívají služeb inkasních agentur například i banky, leasingové a spotřebitelské společnosti, mobilní operátoři nebo třeba dopravní podniky.

ČTĚTE TAKÉ:

"V současné době vymáhá pohledávky pro Dopravní podnik hlavního města Prahy inkasní společnost Tessile ditta. Té se předávají pohledávky, které nejsou zaplaceny v doplatkové pokladně do 15 dní od kontroly. Firma má pohledávky ve správě po dobu 6 měsíců, pokud ani během nich dlužník nezaplatí, pohledávku agentuře Tessile ditta prodáme," popisuje tisková mluvčí pražského dopravního podniku Ilona Vysoudilová.

Podobný postup pak popisuje třeba i Dopravní podnik Ostrava. Ten eviduje k dnešnímu dni zhruba 130 tisíc neuhrazených pohledávek.

Hrozí až soud a exekuce

Desítky milionů pak Češi nesplácejí bankám, leasingovým společnostem a ještě vyšší částky uvádí telekomunikační společnosti. "Celkové kumulované pohledávky T-Mobilu za zákazníky činí řádově miliardy korun," tvrdí mluvčí T-Mobilu Martina Kemrová.

Průměrná dlužná částka, se kterou se firmy na inkasní agentury obrací, činí necelých 15 tisíc korun, dluh se ale při převzetí inkasní společností zvyšuje. Závazek totiž roste o úroky z prodlení, může se zvýšit ale také o sankce a pokuty účtované věřitelem nebo o provizi inkasní společnosti. Pokud navíc člověk na upomínky inkasní agentury nereaguje, přijde na řadu soudní cesta.

"Pokud dlužník nekomunikuje, nastupuje na řadu soudní a exekuční fáze. Je překvapivé, jak vysoká je úspěšnost exekucí v Česku oproti například Německu. Čeští dlužníci častěji nejsou schopni včas střízlivě zvážit svůj stav a mimosoudně uhradit pohledávku," říká Vladimír Vachel, jednatel společnosti EOS KSI.

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Neschopní ať zkrachují a pražská smetánka čte knihy, vzkazuje prezident

Prezident Miloš Zeman při rozhovoru pro MF DNES (Lány, 8. října 2020) | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Česká republika se potýká s rekordními nárůsty potvrzených případů koronaviru, vláda zavádí mimořádná opatření a...

Umírají lidé, kteří mohli žít, říká lékař a spoluautor výzvy Jiří Sagan

Jiří Sagan, vedoucí lékař JIP z Kliniky infekčního lékařství FN Ostrava | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Jedním ze tří autorů výzvy k ­lidem, aby dodržovali hygienická opatření, a zároveň žádající některé lékaře, ať je...

Svou sportovní kariéru považuji za ztrátu času, hodnotí minulost Hlaváčová

Yvetta Hlaváčová Tulip | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Držitelka světového rekordu v přeplavání kanálu La Manche pokořila řadu dalších met a získala spoustu významných...

SOUTĚŽ: Vyhraj luxusní balíček fitness jídel v hodnotě 1 499 Kč
SOUTĚŽ: Vyhraj luxusní balíček fitness jídel v hodnotě 1 499 Kč

Sportuješ a ráda se hýbeš? Chceš svou snahu zefektivnit i vhodným jídelníčkem, ale nevíš, jak na něj? Nyní máš jedinečnou příležitost vyhrát...