Čtvrtek 2. července 2020svátek má Patricie 26 °C přeháňky až bouřky Předplatné LN
Lidovky.cz > Byznys > Firmy a trhy

Český dress code je přísný. Třetina lidí nesmí do práce v letním oděvu

Úředník (ilustrační foto). | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Úředník (ilustrační foto). | foto: Shutterstock

PRAHA Ani v době extrémních veder nesmí třetina českých zaměstnanců do práce v letním oblečení. Povinný styl oblékání svým zaměstnancům předepisuje 42 procent českých firem. Ve více než třech čtvrtinách z nich přitom nejsou zohledněny výkyvy počasí.

Vyplývá to z průzkumu mezi 464 firmami a 995 uživateli portálu Jobs.cz. Polovině z těch, které firemní 'dress code' ve vedrech omezuje, tento stav vyloženě vadí.

ČTĚTE TAKÉ:

Jen u necelé čtvrtiny firem s daným předpisem oblékání je v horkých dnech 'dress code' celkově volnější. Další pětina zaměstnavatelů v létě povoluje lehčí oblečení pouze pracovníkům, kteří nemají v daný den žádné jednání s klienty. Na 57 procent z firem s pevným předpisem svým lidem nepovoluje žádné výjimky, styl oblékání stanovují pro celý rok stejně bez ohledu na počasí.

'Zaměstnanec se v obleku trápí a klesá jeho produktivita'

Přístup k úpravě oblékání ve firmách se poměrně výrazně liší napříč obory, profesemi i z hlediska velikosti zaměstnavatelů. V menších společnostech panuje v tomto ohledu mnohem větší svoboda, naopak u nadnárodních korporací je pevný 'dress code' v podstatě pravidlem. "Například k bankovnictví či k profesi obchodníků patří obleky a kostýmy za jakéhokoliv počasí stejně neodmyslitelně jako piškoty k balerínám," uvedl Tomáš Ervín Dombrovský, mluvčí společnosti LMC.

Nastavená pravidla by však podle něj měla být vymáhána s rozumem. V době extrémních letních veder může být 'plná polní' v obleku či kostýmu kontraproduktivní. "Původní účel, tedy působit reprezentativním dojmem, se pak často míjí účinkem. Zaměstnanci se navíc v horku v nevhodném oděvu trápí, čímž klesá jejich produktivita," doplnil Dombrovský.

Lidem přísný dress code vadí

Skoro čtvrtině uživatelů portálu Jobs.cz velmi vadí, že musejí i v létě docházet do zaměstnání oblečení podle firemního předpisu, který nepovoluje žádné výjimky. Necelá desetina z oslovených může v době veder používat lehčí oblečení, ovšem jen pokud nemají jednání s klienty. Dalších devět procent lidí sice musí dodržovat pevný firemní 'dress code', ale vzhledem ke klimatizaci na pracovišti jim to nevadí. Jen necelých sedm procent zaměstnanců má pro léto celkově volnější 'dress code' než ve zbytku roku.

Zbylá více než polovina lidí může do zaměstnání chodit oblečená kdykoliv podle svého uvážení.

,

Pizingerová: Mé těhotenství je jako příbalový leták, mám všechny symptomy

Vendula Pizingerová | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Začátkem roku Vendula Pizingerová oslavila osmačtyřicítku a také zjistila, že čeká dítě. Těhotenství oznámila na...

Neurolog: Alzheimera a parkinsona může ovlivnit strava. Opatrně s mléčnými výrobky

Ostravský neurolog David Školoudík | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Jako jeden z mála na světě dokáže vyčíst z ultrazvukových snímků riziko Parkinsonovy, Alzheimerovy a dalších chorob....

KOMENTÁŘ: Rusko má problém. Vidíme do vaší ambasády, dala najevo BIS

ilustrační snímek | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Vypovězením diplomatů-špionů Andreje Končakova a Igora Rybakova formálně skončila ricinová aféra ruské ambasády. Ať si...

Hledáme 30 testerek: Pojďte s námi otestovat 6 druhů BIO příkrmů!
Hledáme 30 testerek: Pojďte s námi otestovat 6 druhů BIO příkrmů!

Pro 30 z vás jsme si připravili 6 různých druhů příkrmů HiPP v BIO kvalitě. Těšit se můžete na masová i čistě zeleninová jídla.