7. února 2012 13:13 Lidovky.cz > Byznys > Firmy a trhy

Český export je rekordní. Krize se nekoná?

Výroba aut | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Výroba aut | foto: Reuters

PRAHA České firmy loni vyvezly zboží v rekordní hodnotě 2,9 až tři biliony korun a zhruba 83 procent českého exportu směřovalo do zemí Evropské unie. Uvedl to premiér Petr Nečas, který spolu s ministrem průmyslu a obchodu Martinem Kubou v pondělí představil novou exportní strategii.

Nová exportní strategie má podle Nečase snížit závislost českého vývozu na trzích EU, zvýšit počet exportních oborů či zapojit do vývozu více malých a středních podniků, aby export nebyl závislý na několika velkých firmách.

ČTĚTE TAKÉ:

Počet vývozců totiž v posledních letech klesá. Strategie také definuje 12 prioritních zemí pro český export, jako jsou Brazílie, Čína, Indie, Irák, Ukrajina či Spojené státy. Materiál obsahuje i 28 zájmových zemí, na které má být rovněž upřena zvýšená pozornost. Samostatně jsou pak uvedeny členské země EU.

Rekordní export se projevil ve vysokém přebytku zahraničního obchodu České republiky, který za celý loňský rok i prosinec překonal odhady analytiků. Zahraniční obchod totiž loni vykázal přebytek 191,4 miliardy korun, který byl meziročně o 70,2 miliardy korun vyšší.

V prosinci pak obchodní bilance skončila přebytkem 10,5 miliardy korun, což je meziroční zlepšení o 10,4 miliardy korun. Vysoký přebytek by zahraniční obchod měl podle analytiků vykázat i letos.

Loňský přebytek obchodní bilance podle Asociace exportérů výrazně překonal dosavadní rekord z roku 2009, který činil 149,6 miliardy korun. Například analytici z Raiffeisenbanky odhadovali přebytek loňské bilance na 169 miliard korun. Také prosincové výsledky zahraničního obchodu podle Pavla Sobíška z UniCredit Bank překonaly očekávání ve většině ukazatelů.

"Export rostl dvojciferným tempem, přebytek podle přeshraniční statistiky byl v porovnání prosinců rekordní a schodek podle změny vlastnictví byl nižší než předpokládaný," uvedl Sobíšek. Dobrých výsledků bylo podle něj dosaženo díky poptávce ze všech teritorií. Například export do Ruska se meziročně zvýšil o 60 procent.

Export roste, domácí poptávka pokulhává

"Zdá se, že ekonomika ještě neupadla na ústa díky překvapivě houževnaté německé ekonomice, která jede i přes ohromné problémy jižního křídla eurozóny. Skoro to až vypadá, že řecká krize Německu vyhovuje. Schodek zahraničního obchodu, který je u nás pro prosinec obvyklý, se tak ani nedostavil," podotkl Vladimír Pikora z Next Finance.

Zajímavé je podle něj pozorovat tempo růstu exportu. Export totiž v prosinci zrychlil svůj růst na 10,1 procenta, zatímco dovoz zpomalil na 5,1 procenta. "To signalizuje, že náš největší obchodní parter Německo vesele odebírá naše zboží, zatímco domácí poptávka v očekávání krize slábne," míní Pikora.

Podle analytika společnosti Akcenta Miroslava Nováka dosažená čísla svědčí o vysoké konkurenceschopnosti českých exportérů a zahraničních firem, které podnikají na českém území. "Výsledky loňského roku zároveň dávají závazek pro letošek. Exportéry v něm čeká mnoho neznámých, přičemž za klíčovou proměnnou lze označit poptávku ze zemí EU. Přílišné soustředění na Evropu by se však mohlo podnikům vymstít," upozornil.

Export podle Sobíška ale nebyl jediným důvodem prosincových dobrých výsledků zahraničního obchodu. "Bilance se zlepšila také citelným zpomalením importu v kategorii spotřebního zboží, investičních výrobků i polotovarů, což dohromady ukazuje na slabou domácí poptávku. Podniky na konci roku zřejmě značně vyprázdnily sklady s očekáváním zhoršené ekonomické situace na začátku letoška a je otázkou, do jaké míry se jejich očekávání naplňují," upozornil Sobíšek.

Letos podle Pikory zřejmě klesnou dovozy i vývozy, které poznamená krize v eurozóně. "Zatím vše směřuje ke kombinaci tří problémů zároveň - dluhové krizi, bankovní krizi a recesi. Poptávka po českém zboží proto musí zákonitě klesnout. Jediné, co by nás udrželo nad vodou, by byl německý zázrak, kdyby Německo dokázalo přežít propad eurozóny bez poklesu své vlastní ekonomiky," podotkl Pikora.

Zkušenost z roku 2009 podle něj ale ukazuje, že přebytek zahraničního obchodu i přesto dál poroste, jelikož importy klesnou výrazněji než exporty. "V roce 2012 by tak měl být přebytek ještě větší a překročit neuvěřitelných 240 miliard korun," dodal Pikora.

ČTK, Lidovky.cz