4. června 2013 14:24 Lidovky.cz > Byznys > Firmy a trhy

Český export v ohrožení? Schwarzenbergovy výroky bude řešit Zeman

Shodne se prezident se Schwarzenbergem na obsazení postů velvyslanců? | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Shodne se prezident se Schwarzenbergem na obsazení postů velvyslanců? | foto: Lidovky.cz

PRAHA Ázerbajdžánský velvyslanec si u Hradu stěžoval na výroky ministra zahraničí Karla Schwarzenberga, který označil klan vládnoucí v této středoasijské zemi za „rodinnou diktaturu“. Podle hradního kancléře Vratislava Mynáře tak českým firmám hrozí v zemi významné pro domácí export zastavení již rozjednaných obchodů.

Kvůli diplomatické roztržce je ohrožen český export, řekl hradní kancléř po rozhovoru s ázerbájdžánským velvyslancem Tahirem Taghizadem. Mynář tak požádá prezidenta Miloše Zemana, aby se do řešení sporu, který potvrzují i zdroje z diplomacie, zapojil.

České firmy mají v Ázerbájdžánu rozjednány kontrakty, které by mohly být po kritických slovech šéfa české diplomacie zrušeny. Podle informací ČTK Baku dokonce hrozilo stažením svého velvyslance z Prahy.

Přísun ropy

Z Ázerbájdžánu do Česka proudí část ropy. Podle dřívějšího vyjádření velvyslance zhruba každé čtvrté auto v Česku jezdí na pohonné hmoty vyrobené z ázerbájdžánské ropy, která do tuzemska přitéká přes distribuční firmy.

Ázerbájdžán plánuje dodávat do České republiky kolem dvou milionů tun ropy ročně. Tamní státní ropná společnost uvádí, že dodávky do Česka nejsou závislé na politických dohodách, je to prý čistě komerční záležitost.

Mynář v úterý uvedl, že se Taghizade snaží roztržku vyřešit a že jeho samého velikost diplomatického problému zarazila. Ministr zahraničí Karel Schwarzenberg označil již v březnu tamní vládnoucí klan za "rodinnou diktaturu".

Kancléř požádá Zemana, aby diplomata přijal na Hradě. Schůzka prezidenta s velvyslancem by mohla být již ve středu nebo ve čtvrtek. V pátek bude Zeman v Českých Budějovicích.

Podle informací ČTK se Schwarzenberg setkal s ázerbájdžánským protějškem na víkendové konferenci v USA. Diplomacie roztržku nyní řeší.

Spolupráce roste

Prezident země Ilham Alijev navštívil Prahu loni na jaře. Přijal ho tehdejší prezident Václav Klaus. V Ázerbájdžánu by se čeští investoři mohli podílet na výstavbě tamní infrastruktury. Společnosti v minulosti pracovaly třeba na zabezpečení silnic a železnic.

Obchodní vztahy se v uplynulých letech zintenzivnily. Klaus například podepsal několik ázerbájdžánsko-českých dokumentů, které zahrnují například problematiku standardizace a ochrany investic.

mevMartin Nevyhoštěný, ČTK