Pondělí 18. ledna 2021svátek má Vladislav -3 °C sněžení Předplatné LN
aktualizováno  Lidovky.cz > Byznys > Firmy a trhy

Český hlavolam slaví úspěch za oceánem. Kostka okouzlila i slavného Ernőho Rubika

Rubik’s Futuro Cube od české společnosti Princip. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Rubik’s Futuro Cube od české společnosti Princip. | foto: MAFRA – Petr Topič

PRAHA Původně šlo jen o hlavolam, který měl zpestřit šifrovací hru Bedna. Nadšení dvou techniků a čtyři roky vývoje však daly za vznik hračce, jež sklízí úspěch za oceánem i u samotného otce legendární pestrobarevné kostky Ernőho Rubika. Ten dokonce českému vynálezu Futuro Cube propůjčil své jméno.

Na první pohled připomíná černá kostka ze speciálního plastu světoznámý hlavolam ze sedmdesátých let. Oproti té Rubikově toho však česká „kostka budoucnosti“ nabízí víc. Vynález Jana Krejsy a Jaroslava Altmanna ze společnosti Princip je totiž nabitý technologiemi.

Pohybové a dotykové senzory rozpoznají, jak je kostka nakloněná a která strana směřuje k zemi. Zařízení má v sobě zabudovaný reproduktor a na jeho povrchu najdete 54 sytě zářících LED diod. Radiový vysílač také umožňuje spojit se s dalšími kostkami v blízkém okolí. Co ale vlastně Futuro Cube umí?

Jak si hrát s Futuro Cube

Videorecenzi Futuro Cube najdete na našem webu v nejbližších dnech. Sledujte server Lidovky.cz.

Největším lákadlem mají být hry. V netradiční podobě si můžete zahrát nehynoucí klasiky v podobě Hada, Tetrisu nebo Piškvorek, stejně jako sofistikované hlavolamy.

Například originální Gravity Puzzle inspirovaný Rubikovou kostkou prý zamotá hlavu i zkušenému řešiteli rébusů. Aplikace Piano zase umožní na kostce skládat melodie. Navíc, každý si může naprogramovat vlastní hru.

Česko jsme od začátku přehlíželi, říkají tvůrci

Počátky Futuro Cube sahají do roku 2009, kdy Krejsa s Altmannem vymýšleli, jak zpestřit venkovní šifrovací hru Bedna. Prototyp však nebyl příliš uživatelsky přívětivý a se svým okolím komunikoval pouze pomocí Morseovy abecedy.

Po třech letech vývoje už ale Future Cube zaujala zástupce známého amerického e-shopu ThinkGeek na newyorském veletrhu hraček Toy Fair. ThinkGeek představil českou kostku na Consumer Electronics Show v Las Vegas. Od konce loňského prosince pak z pultů zmizelo kolem 1700 kusů. Víc jak polovina kostek s označením Made in Czech Republic se prodala v USA.

„Na začátku jsme Česko přehlíželi a soustředili se hlavně na zahraniční trh. Future Cube už se ale začíná prodávat i u nás. Začínali jsme pouze v kamenných obchodech, v posledních dnech nás ale oslovil i internetový prodejce,“ řekl Jan Krejsa serveru Lidovky.cz.

V současnosti běží výroba druhé dvoutisícové série. „Náš cíl je prodat 10 tisíc kostek, teď jsme zhruba v polovině. Měli jsme sice větší ambice, ale lidé z hračkářské branže to považují za veliký úspěch,“ dodává Krejsa.

Pod jménem Ernőho Rubika

Jaká je podle autorů největší výhoda této hračky? „Jsme pyšní na to, že naše elektronika dává lidem něco navíc. Hlavně mladou generaci to odtrhává od počítačové obrazovky nebo her na mobilech. Hry jsou náročnější na přemýšlení a rozvíjí představivost,“ shodnou se oba.

Právě proto český vynález zaujal i prodejce legendárního hlavolamu původem z Maďarska – svoji Futuro Cube má i samotný profesor Ernő Rubik. „Zástupci společnosti Seven Toys, která na Rubikovu kostku vlastní licenci, za námi přijeli s nabídkou, zda přes ně chceme Futuro Cube prodávat. Odhalili v tom velký potenciál a něco, s čím chtějí být spojení,“ vzpomíná Jaroslav Altmann.

ČTĚTE TAKÉ:

K dohodě o distribuci nakonec nedošlo, Seven Toys ale nabídla české firmě cenově zvýhodněnou licenci na jméno Rubik. Zařízení tak nově nese název Rubik's Futuro Cube. „Podmínky licence jsou velmi výhodné, dokonce jsme kvůli tomu nemuseli zdražovat,“ pokračuje Altmann.

Na kolik vlastně Futuro Cube vyjde? Na oficiálních stránkách se prodává za víc než dva tisíce korun. „Není to levná hračka, ale nabízí toho hodně. Nefunguje to tak, že se to někomu líbí a hned si kostku koupí. Chvíli trvá, než člověk zjistí, co to všechno umí. Pak máme velmi dobrou zkušenost s tím, že cena nehraje zase takovou roli,“ uzavírá Krejsa.

TEST e-shopů potravin: Ráno objednáte, po obědě pečete. Nebo za tři dny

ilustrační snímek | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Když před necelými třemi lety testovala MF DNES internetové prodejce potravin, nacházela se většina Čechů ve stadiu...

Zařiď to, nebo ti vypálím barák. Jak fungovala fotbalová chobotnice

Roman Berbr na mimořádné valné hromadě Fotbalové asociace ČR. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Pro Náčelníka, jak mu přezdívají, bylo přichystáno pravé šampaňské, propiska s gravírovaným jménem Berbr, manžetové...

Tečka za čínskou érou. Skupina Lobkowicz řeší zavírání dalších pivovarů

Pivovar Klášter | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Skupina Lobkowicz se zbavuje „těžkého nákladu“. V ohrožení jsou tři ze sedmi pivovarů. Kromě Uherského Brodu a Kláštera...