8. března 2013 7:00 Lidovky.cz > Byznys > Firmy a trhy

'Český' internet hlídají počítače po celém světě, jeho pád je sci-fi

Serverovna – ilustrační foto | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Serverovna – ilustrační foto | foto: Shutterstock

PRAHA Obavy z toho, že by útok hackerů mohl odstavit celý „český“ internet, jsou podle správce národní domény .cz těžko představitelné. Účel posledních útoků sice není známý, rozhodně ale podle sdružení CZ.NIC nedosahuje síly a sofistikovanosti nutné ke zlikvidování českého doménového systému.

Sdružení CZ.NIC, které spravuje národní registr domén, si uvědomuje, že může být jedním z cílů dalších útoků. „Díky robustnosti celého systému, který sdružení CZ.NIC využívá, je nepravděpodobné, že by mohlo dojít k jeho vyřazení z provozu. Takový útok by musel být velice silný a sofistikovaný,“ míní výkonný ředitel sdružení Ondřej Filip.

ČTĚTE VÍCE:

Registrační systém domén .cz se nachází na dvou místech s vlastním připojením. Samotné servery s českými adresami se kromě Česka nacházejí také v USA, Chile, Japonsku, Německu, Švédsku a Velké Británii. Jednotlivé servery přitom užívají různý software i hardware.

Správce české domény

CZ.NIC je zájmové sdružení právnických osob založené roku 1998 předními poskytovateli internetových služeb. Hlavní činností sdružení je provozování registru doménových jmen .CZ, zabezpečení jejího provozu a osvěta v oblasti doménových jmen.

"Kromě dvou veřejně známých lokalit v České republice, kde jsou umístěny redundantní servery, existuje ještě jedna záložní lokalita. Na ní jsme schopni v případě úspěšného útoku znovu spustit v krátkém čase rozhraní pro registrátory a systém provozovat dál," vysvětluje Filip.

Dodává, že bezpečnostní tým CZ.NIC také připravil nástroj, který může správcům sítí a serverů pomoci s otestováním odolnosti jejich infrastruktury proti hackerským i DDoS útokům, které v posledních dnech otřásly českým internetem.

Armádní cvičení, předváděčka nebo zástěrka?

Přitom útok DDoS je velmi primitivní. Provádí se tak, že směrem k napadanému serveru je vysláno obrovské množství požadavků například o zobrazení webové stránky. K serveru, pokud přímo nezkolabuje, se pak nedostanou legitimní uživatelé. Útok DDoS je provedený z velkého množství míst, takže není možné útočníka snadno odříznout.

Provozovatelé serverů se mohou útokům bránit posílením infrastruktury a serverů. Důležitý je podle expertů antivirové firmy Symantec i restriktivně nastavený firewall. Pomoci by mohly i sofistikované systémy pro detekci DDoS útoků, které začali například operátoři v posledních dnech nasazovat.

ČTĚTE TAKÉ:

"O účelu současných útoků můžeme jen spekulovat. Může jít o velké testovaní naší infrastruktury nebo o cvičení některé z kybernetických jednotek příslušející armádě jiné země nebo například živá ukázka hackerské skupiny pro potenciálního zákazníka. Nakonec nelze vyloučit i tu možnost, že vše je jen zastírací manévr, který kryje jiný sofistikovanější útok, který má za cíl získání nějakých konkrétních informací," uvedl konzultant Symanteku Martin Meduna.

mevMartin Nevyhoštěný, ČTK

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!