25. srpna 2009 14:57 Lidovky.cz > Byznys > Firmy a trhy

Český kůrovec ohrožuje zahraniční lesy, podle ministerstva o kalamitu nejde

Kurovec (ilustrační foto) | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Kurovec (ilustrační foto) | foto: Lidové noviny

HRADEC KRÁLOVÉ Kalamitní rozšíření nebezpečného škůdce kůrovce v lesích šumavského národního parku ohrožuje sousední lesy státního podniku Lesy ČR (LČR). Firmě, které patří polovina lesů v zemi, se zatím daří invazi kůrovce z národního parku odrazit, informoval dnes mluvčí LČR Michal Kačena.

Jihočeský kraj podle nedělního prohlášení hejtmana Jiřího Zimoly (ČSSD) zvažuje, že na Šumavě vyhlásí kvůli kůrovci stav nebezpečí. Podle ministra životního prostředí Ladislava Mika by vyhlášení stavu nebezpečí bylo nesmyslné.

"Odchyty tisíců kůrovců v jednotlivých lapačích, které zaměstnanci LČR umístili blízko hranice s národním parkem, potvrzují, že riziko rozšíření kalamity na další území je značné," uvedl Kačena. Opatření pro boj s kůrovcem LČR dělají zejména na Lesní správě Železná Ruda a Lesním závodě Boubín, které přímo sousedí s národním parkem.

Kůrovec

Například Lesní správa Železná Ruda letos výrazně zvýšila počty lapáků, tedy stromů poražených pro odchyt kůrovce. Zatímco loni položila 3900 lapáků, letos do konce července jich položila přes 20.000. Lesníci zvýšili i počet feromonových lapačů kůrovce.

Opatření byla zatím podle Kačeny úspěšná. "V červenci bylo na správě Železná Ruda zjištěno a zpracováno téměř o třetinu méně kůrovcem nastojato napadené dřevní hmoty. Podobně úspěšně bojuje s kůrovcem i Lesní závod Boubín," uvedl. Dodal, že předpokládaná těžba kůrovcového dřeva v oblasti Boubína i Železné Rudy dosáhne nanejvýš poloviny celkové roční těžby povolené zákonem.

Hejtman Zimola tvrdí, že dosavadní bezzásahový režim v parku, tedy ponechání přírody svému přirozenému vývoji, již způsobil kůrovcovou pandemii. Z monitoringu lesů na Šumavě však podle ministra Mika vyplývá, že kůrovec je plně pod kontrolou a žádné nebezpečí nehrozí. Stav nebezpečí by podle hejtmana znamenal, že bych mohl nařizovat těžby a odtěžení kůrovcem napadených stromů.

Lidovky.cz, ČTK