9. března 2015 12:45 Lidovky.cz > Byznys > Firmy a trhy

Český med? Inspekce našla pylová zrna z čínských rostlin

Med - ilustrační foto. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Med - ilustrační foto. | foto: Shutterstock

PRAHA Dědečkův med na svém obalu uvádí, že je z Česka. Jak ale zjistili inspektoři, v produktu jsou pylová zrna z rostlin, která se v tuzemsku nevyskytují a pocházejí z Číny a Východní Evropy. Výrobce Včelpo se proti závěrům kontrolorů ohradil.

Domácí med nemusí být vždy z tuzemska, jak uvádí obal. „Český výrobek,“ stojí na Dědečkově medu, na který se v únoru zaměřili kontroloři ze Státní zemědělské a potravinářské inspekce. „Pylová analýza v medu potvrdila přítomnost pylových zrn rostlin, které nejsou typická pro Českou republiku, ale pro region Čína a Východní Evropa,“ píše se u produktu na webu Potraviny na pranýři.

Společnost, která za medem stojí, se proti závěrům inspektorů ohradila. „Včelpo je přesvědčena o tom, že závěry zveřejněné Státní zemědělskou a potravinářskou inspekcí vycházejí z neúplné znalosti problematiky pylové analýzy a určování geografického původu medu,“ argumentuje. Navíc tvrdí, že od inspekce dosud nemají žádné oficiální výsledky testů.

Výskyt pylových zrn z čínských rostlin nepovažuje společnost za důkaz. „V České republice již dávno nerostou a nekvetou pouze rostliny pro zdejší prostředí typické, nýbrž i rostliny importované a vyšlechtěné pro růst a přežití na našem území, jak uvádí současná odborná literatura,“ argumentuje Včelpo a slibuje, že bude med více testovat.

Potravinářská inspekce podle Českého rozhlasu o výsledku informovala řetězce, ze kterých kontrolovaný med získala. Společnosti Kaufland a Globus v reakci na to kritizovaný med stáhly.

jzlJakub Zelenka

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!