Pátek 7. srpna 2020svátek má Lada 29 °C skoro jasno Předplatné LN
Lidovky.cz > Byznys > Firmy a trhy

Český nešvar: zaměstnanci vykazují práci, kterou neodvedli

Pracovní jednání - ilustrační foto | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Pracovní jednání - ilustrační foto | foto: Shutterstock

PRAHA Mezi firmami i podnikateli se rozmohl velký nešvar - vykazují práci, kterou neodvedli, a účtují si jízdy, které neproběhly. S problémem se podle Petra Příhody, konzultanta společnosti HI Software Development, potýkají hlavně malé firmy a živnostníci, kteří si na práci najímají externisty.

"Subdodavatelé, kteří zajišťují dopravu, si vykazují fiktivní cesty a navyšují tím účelně cenu," popisuje Tomáš Hoplíček z firmy, která se zabývá vývojem softwaru pro elektronické knihy jízd. Kvůli vysoké ceně pohonných hmot si firmy i živnostníci více hlídají faktury za dopravu a pořizují do aut speciální jednotky, které v systému Webdispečink zaznamenávají stav paliva v nádrži a počty ujetých kilometrů. "Nyní to funguje tak, že zadavatelé vyžadují k faktuře doklad ze systému Webdispečink pro jednoznačné vykázání skutečných jízd," vysvětluje Hoplíček.

ČTĚTE TAKÉ:

Jak mohou firmy přijít na to, že je zaměstnanci podvádějí? "Není to jednoduché," potvrdil Petr Příhoda v rozhovoru pro čtvrteční Studio ČT24. "Že je zaměstnanci podvádějí, zjistí naši klienti často až ve chvíli, kdy si nainstalují kontrolní zařízení. Do té doby třeba vůbec netuší, že zaměstnanec vykazuje návštěvu u klienta v délce tři hodiny, a my jsme přitom zjistili, že zcelou dobu nakupoval v supermarketu," dodal Příhoda.

'Kdo neokrádá stát, okrádá rodinu'

Počet zaměstnanců, kteří šidí své zaměstnavatele, podle Příhody navíc roste. Stále více zaměstnanců si totiž podle něj neváží zaměstnaneckých výhod, které mají, a přemýšlejí, jak by si mohli 'přilepšit'. "Někdy mám dojem, že jsme se vrátili o desítky let dozadu, kdy se říkalo 'Kdo neokrádá stát, okrádá rodinu,' uvedl.

Podle zjištění společnosti HI Software Development firmy nejčastěji zaznamenaly úniky v oblasti pohonných hmot a vykazování práce, respektive jízd, které neproběhly. "Například subdodavatelé stavebních firem do faktur zahrnou jízdy, které buď neproběhly nebo neměly s daným dodavatelem nic společného. Obchodní zástupci vykazují jízdy, které neproběhly, nebo si soukromé jízdy naúčtují jako služební," řekl Příhoda. 

Služební benzin do kanystrů nebo přímo do soukromého auta

U pohonných hmot zaměstnanci podvádějí neustále. Natankované palivo obvykle nekončí v nádrži služebního auta, ale v kanystrech nebo přímo v soukromých vozech. "Spousta řidičů, hlavně kamionové dopravy, uměle navyšuje dobu strávenou v zahraničí: někde před hranicemi zastaví a čekají, jen aby získali větší diety za pobyt v zahraničí," upozornil Příhoda.  

Spočítat, o kolik by firma mohla během roku kvůli svým nepoctivým zaměstnancům přijít, není jednoduché. "Závisí to na tom, kolik máte vozidel a zaměstnanců, jaký typ činnosti firma vykonává, nicméně podle našich zkušenosti je tam potenciál k úsporám až ve výši 30 procent. Například náš klient, jehož vozový park čítá 20 osobních aut pro obchodní zástupce, nám potvrdil, že jeho úspory za loňský rok na pohonných hmotách čítaly 200 tisíc korun, což činí 20 procent roční částky, kterou za pohonné hmoty vydají," řekl Petr Příhoda. 

Zapojte se do diskuze! Nově přes SMS

Ve skutečnosti ale firmy ušetří mnohem víc. V souvislosti s kontrolou se prý zvyšuje efektivita práce i produktivita. Zaměstnanci se totiž u klientů 'nezdržují', protože už vědí, že kontrolní systém tyto prodlevy umí ukázat.

Neurolog: Alzheimera a parkinsona může ovlivnit strava. Opatrně s mléčnými výrobky

Ostravský neurolog David Školoudík | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Jako jeden z mála na světě dokáže vyčíst z ultrazvukových snímků riziko Parkinsonovy, Alzheimerovy a dalších chorob....

Virus se mění pod rukama. Přírodní izoláty se tak nechovají, vysvětluje Peková

Molekulární bioložka a genetička Soňa Peková. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Do povědomí širší veřejnosti se molekulární bioložka a viroložka Soňa Peková z laboratoře Tilia dostala pro své neshody...

Vlci útočí. Rodina z Beskyd se bojí o dcery i o turisty

Smečka vlčích mláďat v Javorníkách (7. 8. 2019) | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Klidný život rodiny žijící v beskydské obci Hrádek blízko Jablunkova, změnil útok vlků. „Sedmiletá dcera ráda chodí se...

Pronájem bytu 2+1 Česká Třebová
Pronájem bytu 2+1 Česká Třebová

Litomyšlská, Česká Třebová, okres Ústí nad Orlicí
10 000 Kč/měsíc