Středa 12. srpna 2020svátek má Klára 15 °C skoro jasno Předplatné LN
Lidovky.cz > Byznys > Firmy a trhy

Český nešvar: zaměstnanci vykazují práci, kterou neodvedli

Pracovní jednání - ilustrační foto | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Pracovní jednání - ilustrační foto | foto: Shutterstock

PRAHA Mezi firmami i podnikateli se rozmohl velký nešvar - vykazují práci, kterou neodvedli, a účtují si jízdy, které neproběhly. S problémem se podle Petra Příhody, konzultanta společnosti HI Software Development, potýkají hlavně malé firmy a živnostníci, kteří si na práci najímají externisty.

"Subdodavatelé, kteří zajišťují dopravu, si vykazují fiktivní cesty a navyšují tím účelně cenu," popisuje Tomáš Hoplíček z firmy, která se zabývá vývojem softwaru pro elektronické knihy jízd. Kvůli vysoké ceně pohonných hmot si firmy i živnostníci více hlídají faktury za dopravu a pořizují do aut speciální jednotky, které v systému Webdispečink zaznamenávají stav paliva v nádrži a počty ujetých kilometrů. "Nyní to funguje tak, že zadavatelé vyžadují k faktuře doklad ze systému Webdispečink pro jednoznačné vykázání skutečných jízd," vysvětluje Hoplíček.

ČTĚTE TAKÉ:

Jak mohou firmy přijít na to, že je zaměstnanci podvádějí? "Není to jednoduché," potvrdil Petr Příhoda v rozhovoru pro čtvrteční Studio ČT24. "Že je zaměstnanci podvádějí, zjistí naši klienti často až ve chvíli, kdy si nainstalují kontrolní zařízení. Do té doby třeba vůbec netuší, že zaměstnanec vykazuje návštěvu u klienta v délce tři hodiny, a my jsme přitom zjistili, že zcelou dobu nakupoval v supermarketu," dodal Příhoda.

'Kdo neokrádá stát, okrádá rodinu'

Počet zaměstnanců, kteří šidí své zaměstnavatele, podle Příhody navíc roste. Stále více zaměstnanců si totiž podle něj neváží zaměstnaneckých výhod, které mají, a přemýšlejí, jak by si mohli 'přilepšit'. "Někdy mám dojem, že jsme se vrátili o desítky let dozadu, kdy se říkalo 'Kdo neokrádá stát, okrádá rodinu,' uvedl.

Podle zjištění společnosti HI Software Development firmy nejčastěji zaznamenaly úniky v oblasti pohonných hmot a vykazování práce, respektive jízd, které neproběhly. "Například subdodavatelé stavebních firem do faktur zahrnou jízdy, které buď neproběhly nebo neměly s daným dodavatelem nic společného. Obchodní zástupci vykazují jízdy, které neproběhly, nebo si soukromé jízdy naúčtují jako služební," řekl Příhoda. 

Služební benzin do kanystrů nebo přímo do soukromého auta

U pohonných hmot zaměstnanci podvádějí neustále. Natankované palivo obvykle nekončí v nádrži služebního auta, ale v kanystrech nebo přímo v soukromých vozech. "Spousta řidičů, hlavně kamionové dopravy, uměle navyšuje dobu strávenou v zahraničí: někde před hranicemi zastaví a čekají, jen aby získali větší diety za pobyt v zahraničí," upozornil Příhoda.  

Spočítat, o kolik by firma mohla během roku kvůli svým nepoctivým zaměstnancům přijít, není jednoduché. "Závisí to na tom, kolik máte vozidel a zaměstnanců, jaký typ činnosti firma vykonává, nicméně podle našich zkušenosti je tam potenciál k úsporám až ve výši 30 procent. Například náš klient, jehož vozový park čítá 20 osobních aut pro obchodní zástupce, nám potvrdil, že jeho úspory za loňský rok na pohonných hmotách čítaly 200 tisíc korun, což činí 20 procent roční částky, kterou za pohonné hmoty vydají," řekl Petr Příhoda. 

Zapojte se do diskuze! Nově přes SMS

Ve skutečnosti ale firmy ušetří mnohem víc. V souvislosti s kontrolou se prý zvyšuje efektivita práce i produktivita. Zaměstnanci se totiž u klientů 'nezdržují', protože už vědí, že kontrolní systém tyto prodlevy umí ukázat.

Biolog Komárek: Jsme účastníky největšího sociologického experimentu všech dob

Biolog, filozof a autor dvou desítek odborných knih a tří románů Stanislav... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Měsíce trvající pandemie nám převrátila životy naruby. Známý biolog, filozof a autor dvou desítek odborných knih a tří...

Brzy dospěju do bodu, kdy si účet na Facebooku zruším, říká Lucie Výborná

Lucie Výborná | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium „Je to hra. Hra, která by měla být přínosná, užitečná, inspirativní,“ říká o své práci moderátorka Českého rozhlasu...

Proč koronavirus už téměř nezabíjí. Vytratí se, nebo se vrátí ještě silnější?

Zdravotník odebírá vzorky pro testování na covid-19 v indické Kalkatě. (23.... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Koronavirus je záhadný. Nečitelný. I když ho zkoumají ti nejchytřejší lidé, pořád o něm víme málo. Chová se jinak. Je...

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!