Středa 12. srpna 2020svátek má Klára 15 °C skoro jasno Předplatné LN
Lidovky.cz > Byznys > Firmy a trhy

Český průmysl roste a má dobře našlápnuto. Zvyšují se tržby i platy

Mladoboleslavská automobilka Škoda zahájila výrobu nových benzinových motorů.  | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Mladoboleslavská automobilka Škoda zahájila výrobu nových benzinových motorů. | foto: ČTK

PRAHA Růst českého průmyslu po lednovém zpomalení v únoru zrychlil. Průmyslová výroba se meziročně zvýšila o 6,7 procenta po lednovém revidovaném růstu o 5,7 procenta. Hodnota nových zakázek stoupla skoro o pětinu, zejména díky poptávce ze zahraničí.

Z údajů Českého statistického úřadu vyplývá, že ve srovnání s lednem se únorová průmyslová produkce očištěná od sezonních vlivů zvýšila o 1,7 procenta. "Průmysl tak potvrdil oživení ekonomiky i v prvním čtvrtletí tohoto roku. Průmysl má velmi dobře našlápnuto i do dalších měsíců," uvedl analytik Home Credit Michal Kozub.

Větší tržby i platy

Tržby z průmyslové činnosti v běžných cenách se v únoru meziročně zvýšily o 11 procent. Výrazněji vzrostly z přímého vývozu než domácí tržby.

V průmyslových podnicích s 50 a více zaměstnanci přibylo pracovníků o 1,1 procenta, jejich průměrná hrubá mzda stoupla o 3,6 procenta na 25 430 korun.

K meziročnímu růstu nejvýrazněji přispěla výroba motorových vozidel, kovových konstrukcí a pryžových a plastových výrobků.

Pokles postihl výrobu strojů a ostatních dopravních prostředků a produkci elektřiny, plynu a tepla.

Hodnota nových zakázek se proti loňskému únoru zvýšila o 19,9 procenta. K jejich růstu nejvíce přispěla výroba motorových vozidel, kovových konstrukcí a také počítačů a elektroniky. Nové zakázky ze zahraničí vzrostly o 23 procent, z tuzemska stouply o 14,1 procenta.

Nové zakázky přitom podle hlavního ekonoma Patria Finance Davida Marka přináší nejvíce optimismu. "Tyto informace dohromady s indexem nákupních manažerů indikují pro nejbližší měsíce pokračování solidního růstu průmyslové produkce," uvedl.

ČTĚTE TAKÉ:

"Vzhledem k citelnému růstu nových objednávek a přetrvávajícímu optimismu v průmyslových podnicích se solidní přírůstky produkce dají očekávat i v nadcházejících měsících," uvedl analytik UniCredit Bank Patrik Rožumberský.

Výsledky v druhé polovině roku ovšem podle něj budou narážet na vyšší srovnávací hladinu z loňska. "A je tedy otázkou, zda ji rostoucí aktivita podniků bude schopna převážit," doplnil.

,

Biolog Komárek: Jsme účastníky největšího sociologického experimentu všech dob

Biolog, filozof a autor dvou desítek odborných knih a tří románů Stanislav... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Měsíce trvající pandemie nám převrátila životy naruby. Známý biolog, filozof a autor dvou desítek odborných knih a tří...

Brzy dospěju do bodu, kdy si účet na Facebooku zruším, říká Lucie Výborná

Lucie Výborná | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium „Je to hra. Hra, která by měla být přínosná, užitečná, inspirativní,“ říká o své práci moderátorka Českého rozhlasu...

Proč koronavirus už téměř nezabíjí. Vytratí se, nebo se vrátí ještě silnější?

Zdravotník odebírá vzorky pro testování na covid-19 v indické Kalkatě. (23.... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Koronavirus je záhadný. Nečitelný. I když ho zkoumají ti nejchytřejší lidé, pořád o něm víme málo. Chová se jinak. Je...

Vyzkoušeno: Jak zabodovalo pokračovací mléko Little Steps 2 u našich nejmenších?
Vyzkoušeno: Jak zabodovalo pokračovací mléko Little Steps 2 u našich nejmenších?

Podívejte se, jak u maminek, které navštěvují eMimino, a hlavně u jejich dětí dopadl test pokračovací mléčné výživy Little Steps 2 od Nestlé Baby.