Čtvrtek 4. června 2020svátek má Dalibor 22 °C přeháňky až bouřky Předplatné LN
Lidovky.cz > Byznys > Firmy a trhy

Český průmysl se odrazil ode dna. Je tu nejsilnější v Evropě

Slévárna – ilustrační foto. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Slévárna – ilustrační foto. | foto: Shutterstock

PRAHA Český průmysl opět ožívá. Po meziročním poklesu v prvních dvou čtvrtletích vzrostla produkce průmyslových podniků ve třetím kvartále o 3,7 procenta, a to zejména díky zahraniční poptávce. Rostou i nové zakázky, hlavně firmám v automobilovém průmyslu. Česká republika je z hlediska přidané hodnoty nejprůmyslovější zemí Evropy.

"Za první tři čtvrtletí se průmyslová produkce meziročně snížila o 1,5 procenta. Je ale pravděpodobné, že díky aktuálnímu oživení bude celoroční výsledek lepší. Stačí, aby v posledním čtvrtletí produkce mezikvartálně vzrostla přibližně o jedno procento a celý letošní rok se dostane na úroveň toho předchozího," řekl novinářům vedoucí oddělení statistiky průmyslu ČSÚ Jan Ernest z Českého statistického úřadu.

Průmysl v Česku dosáhl svého dna ve čtvrtém čtvrtletí loňského roku a v průběhu letošního roku docházelo k postupnému oživování. K meziročnímu růstu produkce nejvíce přispěla výroba aut, která celkově od začátku roku sice zaznamenala pokles o 0,9 procenta, ale ve třetím čtvrtletí vzrostla o 13,4 procenta.

ČTĚTE TAKÉ:

"Výroba motorových vozidel představuje nejvýznamnější a zároveň i jedno z nejdynamičtějších odvětví zpracovatelského průmyslu. Ve špatných časech sráží produkci dolů, v těch dobrých je naopak největším tahounem. Tuto roli potvrzuje i právě teď," dodal Ernest.

Slabou stránkou tuzemského průmyslu se podle něj stala těžba a dobývání, která společně s výrobou a rozvodem elektřiny a plynu průmyslovou výrobu ve třetím čtvrtletí nejvýznamněji snižovala.

Průmyslová bašta

Česko je nejprůmyslovější zemí EU, podíl průmyslu na podnikové ekonomice podle přidané hodnoty dosáhl v ČR v roce 2010 46,4 procenta, což je nejvíc v osmadvacítce. Například ve Velké Británii tento podíl dosáhl 26 procent, v Rakousku 35 procent a na Slovensku 41 procent.

Roste i počet nově uzavřených zakázek. Ty se od počátku roku meziročně zvýšily o 1,3 procenta, v posledním čtvrtletí pak vzrostly o 12,5 procenta. Růst táhnou hlavně zahraniční objednávky, jejich hodnota se od počátku roku zvýšila o 2,1 procenta. V třetím kvartále už ale o 14,9 procenta.

Milion Čechů v průmyslu

Průmysl je jedním z nejvýznamnějších odvětví české ekonomiky a jeho podíl na tvorbě přidané hodnoty v ekonomice představuje přibližně 31 procent. V roce 2012 odvětví průmyslu zaměstnávalo 1,2 milionu lidí, vytvořilo přidanou hodnotu ve výši jednoho bilionu korun a celkové tržby průmyslových podniků přesáhly hodnotu pět bilionů korun.

Český zpracovatelský průmysl se na produkci EU z hlediska přidané hodnoty podílí 1,8 procenta; 59,5 procenta průmyslových podniků, podle výše přidané hodnoty, je v Česku pod zahraniční kontrolou.

,
Premium

Před Rusem s ricinem varoval českou kontrarozvědku anonym

Šéf BIS Michal Koudelka. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Byl to jeden z posledních letů z Ruska. Krátce nato se nebe nad Českem kvůli opatřením proti koronaviru uzavřelo. Psal...

Premium

Bubeník z Mandrage: Víťa sebral odvahu, kterou nikdo z nás nenašel a rozsekl to

Matyáš Vorda | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Na bicí hraje od svých devíti let. V deseti s kamarádem Víťou Starým založil kapelu Mandrage, která se za devatenáct...

Premium

Čas na změnu. Síťový zesilovač dnes nabídne více hudby než CD přehrávač

Streamovací receivery | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Poslech hudby prošel během posledních let revolucí. Většina hudby se poslouchá z předplacených internetových zdrojů....