9. července 2010 12:16 Lidovky.cz > Byznys > Firmy a trhy

Český průmysl v květnu rostl nejrychleji za posledních devět let

Průmyslová výroba (ilustrační foto) | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Průmyslová výroba (ilustrační foto) | foto: ČTK

PRAHA  Objem výroby českých průmyslových podniků v květnu meziročně vzrostl o 16,9 procenta. Rychleji rostl český průmysl naposledy v lednu 2001.

"Česká data navázala na překvapivě silný růst průmyslové produkce v Německu a Francii," komentoval výsledky pro LN hlavní ekonom Patria Finance David Marek.

Ani téměř sedmináctiprocentní nárůst však nestačil na odmazání poklesu o 22 procent z loňského května. "Objem výroby dosud nevrátil na předkrizovou úroveň. Druhým faktorem relativizujícím úspěch průmyslu je vliv počtu pracovních dní, po jehož zohlednění by se růst výroby snížil na 11,3 procenta," říká analytik UniCredit Bank Pavel Sobíšek.

Nejvýrazněji k růstu průmyslu přispěl automobilový průmysl, který zaznamenal zvýšení produkce o 26,6 procenta. Ještě vyšší byl však růst výroby v oblastech hutnictví, výroby počítačů, elektronických a optických přístrojů a produkce koksu a rafinerských výrobků. Všechny jmenované obory meziročně povyrostly o víc než 40 procent.

Ekonomové dále zmiňují vysoký růst hodnoty nově získaných zakázek pro český průmysl, která ve sledovaných odvětvích meziročně vzrostla o víc než 27 procent. "Česká republika by tak měla letos i v roce 2011 navzdory domácím úsporám ve státních výdajích růst rychleji, což bude dále posilovat korunu," očekává analytik České spořitelny Martin Lobotka.

Porovnání situace v českém a slovenském průmyslu naleznete v sobotním vydání deníku