2. prosince 2013 14:40 Lidovky.cz > Byznys > Firmy a trhy

Český TON přišel o proslulou značku Thonet. Zanedbával ji

Židle, se kterými vstoupil na trh původní majitel továrny Michael Thonet v minulém století a jež jsou ve výrobním programu firmy dodnes. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Židle, se kterými vstoupil na trh původní majitel továrny Michael Thonet v minulém století a jež jsou ve výrobním programu firmy dodnes. | foto: ČTK

PRAHA Česká společnost TON, nejstarší výrobce ohýbaného nábytku na světě, přišla o proslulou značku Thonet. Firma totiž nedokázala prokázat, že značku, pojmenovanou po zakladateli nábytkářské továrny v Bystřici pod Hostýnem Michaelu Thonetovi, aktivně využívala pro svoje výrobky.

Značku Thonet spojenou s výrobou světoznámých židlí z ohýbaného dřeva má nyní chráněnu pouze stejnojmenná nábytkářská a designová společnost z Frankenbergu v Německu.

O značku Thonet přišla továrna v Bystřici pod Hostýnem po 64 letech. Pro TON je ztráta značky komplikací pro případné budoucí využití. Firma z Bystřice totiž značku Thonet na rozdíl od konkurence z Německa nyní při výrobě nábytku přímo nepoužívá, svoji kolekci židlí a křesel prodává pod značkou Bentwood.

Legendární židle Thonet N°18.

Legendární židle Thonet N°18.

Toho, že značka leží u české firmy ladem, si na začátku letošního roku při prověřování všiml Úřad průmyslového vlastnictví a rozhodl o tom, že její ochrana bude zrušena.

Firmamá sice podle expertů úřadu vytvořenu doménu www.thonet.cz, stránka je ale přesměrována přímo na stránky společnosti TON bez odkazu na konkrétní výrobky. Nábytkářská společnost s tímto rozhodnutím nesouhlasila a obrátila se s rozkladem na šéfa Úřadu průmyslového vlastnictví Josefa Kratochvíla.

Firma předložila výpisy z několika desítek internetových stránek potvrzujících historickou tradici i dnešní produkci výrobků v továrně v Bystřici pod Hostýnem. Jenže neuspěla.

Tomáš Fránek