Sobota 16. ledna 2021svátek má Ctirad -6 °C sněhové přeháňky Předplatné LN
Lidovky.cz > Byznys > Firmy a trhy

Český vynález míří do světa. Motúčko zaujalo i protinožce

Vedle Motoúčka firma vyrábí i motorizovaný trakař, neboli Mokař. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Vedle Motoúčka firma vyrábí i motorizovaný trakař, neboli Mokař. | foto: motucko.cz/

JABLONNÉ NAD ORLICÍ Český vynález stavebního motorového kolečka expanduje do zahraničí. Takzvaných motúček se od roku 2010 vyrobilo přes 4000 a zájem projevují zákazníci v Austrálii, Itálii i Německu.

Společnost Isolit Bravo se svým vynálezem stavebního motorového kolečka expanduje i do zahraničí. Zákazníci se našli v Austrálii, Itálii a Německu. Takzvaných motúček už podnik od roku 2010 vyrobil asi 4000, přes 2000 jich prodal loni.

"Vyplatilo se nám představit motúčko na zahraničním veletrhu v Kolíně nad Rýnem, slavilo tam velký úspěch. Australský zákazník si objednal 140 kusů. Bude je prodávat i na Novém Zélandu. Doufáme, že jich jednou budeme prodávat 10 000 ročně," chválí si Kvido Štěpánek, ředitel firmy Isolit Bravo.

S elektrickým kolečkem můžete i orat.

S elektrickým kolečkem můžete i orat.

Nebo ho využít jako sněžný pluh.

Nebo ho využít jako sněžný pluh.

Motúčko se dá používat na zahradě i na stavbách. Díky elektromotoru uveze i 100 kilogramů, nabité by mělo vydržet až 60 hodin. Kromě běžné verze podnik uvedl na trh i takzvané soft motúčko, je ve žlutém provedení a má lehčí akumulátor.

Od friťáků ke kolečku

Isolit Bravo je ryze českým podnikem. Vlastní jej Kvido Štěpánek. Podnik zaměstnává kolem 450 lidí. Historie firmy sahá až do roku 1921. Do počátku 90. let byl součástí státního podniku OEZ Letohrad.

Po osamostatnění Isolit brzy založil divizi kuchyňských spotřebičů a vyráběl kdysi populární fritovací hrnce.

MotúčkoPower má naopak silnější motor. Bez desetikoruny za něj zájemce zaplatí 10 000 korun.

"Ve srovnání s obyčejným stavebním kolečkem vychází motúčko mnohem lépe. Spotřeba energie je zanedbatelná, lze před něj zapřáhnout pluh na sníh nebo pluh na orání. Můžete na něj naložit balvany a uvezete je. Teď ho prodáváme i s brzdou," řekl Štěpánek.

Hlavní činností Isolitu Bravo je výroba domácích spotřebičů a z nástrojáren a lisoven míří zakázky pro automobilový průmysl. Motúčko a další vynálezy jsou dílem týmu kolem ředitele Štěpánka.

Vymysleli i motorizovaný paletový vozík. Odpadá u něj pumpování a pohyb zajišťuje elektromotor. A motúčko by se jednou mohlo na trhu objevit se třemi koly a fungovat v podstatě jako traktůrek.

Anketa

Má „motúčko“ šanci prorazit ve světe?

Ano, je to praktická pomůcka. 1886
Ne, je to zbytečná hloupost. 148
Nevím, nemám názor. 38

"Paleťák jsme po technické stránce dost vychytali. Začínáme ho půjčovat firmám zadarmo. Je to prímová věc, člověk se nenadře. Často plně naložený paleťák ani jeden člověk nerozpohybuje. Baví nás tvořit a vymýšlet, relaxujeme u toho. Firemní výroba je pevně daná téměř na minuty, tam moc prostoru něco vynalézat není," řekl Štěpánek.

,

TEST e-shopů potravin: Ráno objednáte, po obědě pečete. Nebo za tři dny

ilustrační snímek | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Když před necelými třemi lety testovala MF DNES internetové prodejce potravin, nacházela se většina Čechů ve stadiu...

Zařiď to, nebo ti vypálím barák. Jak fungovala fotbalová chobotnice

ilustrační snímek | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Pro Náčelníka, jak mu přezdívají, bylo přichystáno pravé šampaňské, propiska s gravírovaným jménem Berbr, manžetové...

Tečka za čínskou érou. Skupina Lobkowicz řeší zavírání dalších pivovarů

ilustrační snímek | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Skupina Lobkowicz se zbavuje „těžkého nákladu“. V ohrožení jsou tři ze sedmi pivovarů. Kromě Uherského Brodu a Kláštera...

Kila půjdou dolů, sebevědomí nahoru. Zapojte se do Novoroční výzvy
Kila půjdou dolů, sebevědomí nahoru. Zapojte se do Novoroční výzvy

Shodit vánoční kila je přetěžký úkol, ale jde to. Dokonce i doma a tak, aby vás to bavilo. Stačí se zapojit do padesátidenní novoroční výzvy od...