12. června 2012 20:00 Lidovky.cz > Byznys > Firmy a trhy

Českých manažerek přibývá. Nejvíce ve zdravotnictví

Manažeři (ilustrační foto) | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Manažeři (ilustrační foto) | foto: Shutterstock

PRAHA Zatímco v roce 2000 ve statutárních orgánech působilo 4,1 procenta žen, v roce 2012 vzrostl jejich podíl na 6,7 procenta. Českých manažerek od začátku tisíciletí tedy přibylo, přesto jejich podíl za evropským průměrem zaostává.

Vyplývá to z průzkumu centra Deloitte Corporate Governance. "Výsledky průzkumu svědčí o tom, že pozice žen v řídících orgánech rozhodujících o fungování a budoucnosti českých firem posílila. Přesto se nemůžeme srovnávat především s těmi státy, kde jsou povinné kvóty pro působení žen ve vedení společností. Například v Norsku působí v řídících orgánech firem 36 procent žen. Do budoucna předpokládáme další pozvolný růst, zavedení kvót ale v České Republice neočekáváme," uvedl vedoucí Corporate Governance Centra Jan Spáčil.

ČTĚTE TAKÉ:

Podíl členek představenstva v největších českých akciových společnostech vzrostl proti stavu před dvanácti lety ze 4,5 na 6,3 procenta. "Dramatický růst nastal především u jednatelek společností s ručením omezeným. Zatímco tuto pozici v roce 2000 nezastávala v největších firmách ani jedna žena, o 12 let později se mezi stovku jednatelů dostalo osm žen, upozornila advokátka Jaroslava Ignáciková.

Členky dozorčích rad i prokuristky

Stejně tak vzrostl podíl manažerek i v kontrolních orgánech společností. V porovnání s rokem 2000, kdy v dozorčích radách byly ženy zastoupeny osmi procenty, stoupla jejich působnost na 13,2 procenta. Ještě více se ženy propracovaly na pozice prokuristek, kde zasedají zhruba ve 22 procentech společností, což je o devět procentních bodů více než v minulosti.

Nejvíce žen manažerek působí v čele nemocnic a zdravotnických zařízení (17,6 procenta) a ve farmacii. Zajímavý je i nadprůměrný podíl žen ve vedení firem v dříve výhradně mužském sektoru, jako je průmysl (7,7 procenta), kam se v minulosti dostala málokterá žena, dodal Spáčil.

Ženy ve vedení firem
Norsko35,6 %
USA15,7 %
Kanada12,9 %
Francie12,7 %
Austrálie11,2 %
Španělsko9,2 %
Nizozemsko9,2 %
Honkong8,6 %
Německo8,2 %
Čína8,1 %
Belgie7,7 %
Česká Republika6,7 %
Singapur6,4 %
Itálie6,2 %
Lidovky.cz, ČTK

Najdete na Lidovky.cz