25. února 2013 14:47 Lidovky.cz > Byznys > Firmy a trhy

Cesta na poštu se může protáhnout, nově až na 10 kilometrů

Pobočka České pošty. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Pobočka České pošty. | foto: Lidové noviny

PRAHA Česká pošta by podle nové vyhlášky od Českého telekomunikačního úřadu mohla provozovat až o přibližně 2000 pošt méně, než nynějších zhruba 3200 poboček. Podnik ale plánuje pošt provozovat víc, než je minimální limit. Maximální vzdálenost občanů k poště vzrostla z 2,6 kilometru na 10 kilometrů.

Nová vyhláška k novele zákona o poštovních službách, která stanoví minimální požadavky na dostupnost poštovních služeb, platí od letošního ledna, kdy zároveň došlo k úplné liberalizaci poštovního trhu.

Vlna propouštění

Česká pošta hospodařila loni se ziskem zhruba 300 milionů korun. To je o 100 milionů více, než pro loňský rok plánovala, ale zhruba 120 milionů pod výsledkem roku 2011.

Počet zaměstnanců se loni snížil zhruba o 1050 lidí na 32 150 kmenových pracovníků.

Vyhláška mimo jiné zvyšuje maximální docházkovou vzdálenost k poště ze současných 2,6 km až na deset kilometrů. Pošta proměnu pobočkové sítě připravuje jako dlouhodobý projekt. S postupnou proměnou počítá nejméně do roku 2017.

Současné rozmístění poboček prý z části neodpovídá reálným a podstatným změnám v osídlenosti jednotlivých lokalit. Podle mluvčího pošty Ivo Mravinace ke změně jednoznačně dojde v obcích, kde jsou požadavky na poštovní služby minimální, naopak pošta musí posílit síť v místech, která se počtem obyvatel významně rozrostla během posledních zhruba 20 let.

Nové pobočky tak vznikají například v obchodních centrech nebo nových rezidentních čtvrtích.

Čísla, pod která nesmí pošta jít

Telekomunikační úřad chce, aby případné změny pobočkové sítě pošta projednala dopředu s kraji i zástupci obcí. Podnik podle Mravinace plánované změny každoročně projednává mimo jiné se Svazem měst a obcí. Obce již dříve uvedly, že se obávají, že by pošta mohla od letošního roku zrušit až tisícovku poboček.

ČTĚTE TAKÉ:

"ČTÚ beze zbytku využije všechny zákonné kompetence a možnosti, aby chránil oprávněné potřeby všech uživatelů základních poštovních služeb a aby byly tyto služby poskytovány v kvalitě, jež je ve veřejném zájmu nezbytná," uvedl předseda úřadu Pavel Dvořák.

Nová vyhláška podle něj v žádném případě neukládá poště rušit jakoukoliv pobočku. "Naopak. Jasně říká, pod jaká kritéria Česká pošta nemůže jít. Celkový počet provozoven závisí výhradně na jejím rozhodnutí. A to by mělo být přijato ve spolupráci jak s Asociací krajů, tak Sdružením místních samospráv," dodal Dvořák.

Pošta jako frančíza

V lednu pošta oznámila, že letos převede zhruba 200 poboček na franšízy, které budou provozovat její partneři. Těmi mohou být například obchody nebo obecní úřady. "Pošta tento krok vnímá jako úsporu," řekl v lednu Mravinac Hospodářským novinám.

Neupřesnil, kolik pošta vznikem nových franšíz ušetří. Již dříve ale firma uvedla, že ji nevytížené pobočky ročně stojí až 30 milionů korun.

Lidovky.cz, ČTK

Jak vypadá sex po narození dětí? Realita je krutá, přiznávají rodiče
Jak vypadá sex po narození dětí? Realita je krutá, přiznávají rodiče

Je mi 20, jemu bude 30. Tvrdí ze ja mám sex na prvním místě, ale on už ne.. je pravda ze změnil práci. Je ridic. Predtim ale dělal náročnější práci a sex ještě byl několikrát týdne. Teď stěží jendou a to ještě on si nevzpomene ani měsíc…