Sobota 17. dubna 2021svátek má Rudolf 1 °C déšť se sněhem Předplatné LN
Lidovky.cz > Byznys > Firmy a trhy

Cesta 'nepolíbeného šprta' k milionům: začal dívkám platit za rande

Brandon Wade jako student MIT v devadesátých letech (vlevo) a v roce 2011 se svojí manželkou Tanyou. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Brandon Wade jako student MIT v devadesátých letech (vlevo) a v roce 2011 se svojí manželkou Tanyou. | foto: Reprofoto

NEW YORK Jedni ho považují za úspěšného podnikatele, který pouze zaplnil místo na trhu. Podle druhých je jen zavrženíhodným kuplířem v době internetu a sociálních sítí. Brandon Wade založil svoji síť internetových seznamek na jednoduchém principu: schůzku s dívkou vašich snů si jednoduše zaplatíte.

Brandonovo původní jméno je Lead Wey. Narodil se v Singapuru čínským rodičům, kteří ho od malička drželi zkrátka. Když zlobil nebo se nevěnoval studiu, dostal rákoskou. Tvrdá výchova ale přinesla ovoce.

Wade vystudoval prestižní Massachusettský technologický institut (MIT) a získal také titul MBA. Po škole se přestěhoval do New Yorku, kde získal dobře placené místo IT manažera v energetické divizi General Electrics.

V osobním životě se mu však příliš nedařilo. Dívky o plachého a uzavřeného podivína nejevily zájem a úspěchy se nedostavily ani na internetových seznamkách. Prvního polibku se Wade dočkal podle svých slov až ve svých jednadvaceti letech. „Těžko jsem mohl nabízet svoje klady v konkurenci stovek a tisíců mladíků, kteří vypadali lépe, nebo byli vtipnější,“ vzpomínal Wade nedávno pro New York Times.

Seznamky

Wade plánuje rozšiřovat svoje portfolium jedním novým webem ročně. V současnosti nabízí například tyto seznamky:

SeekingArrangement (placení za schůzky), MissTravel (povyražení na cestách), Seekingmillionaire (svobodní a bohatí muži) nebo WhatsYourPrice (schůzky s dívkami se draží).

Zklamán z on-line seznamek, založil si před osmi lety Wade svůj vlastní web SeekingArrangement.com, na kterém bylo brzy tolik dívek, že přečíslily muže v poměru 10 ku 1. Jak se mu to podařilo? Místo rafinovaných odpovědí muži nabízejí dívkám v databázi dary, nejčastěji finanční.

Popularita seznamky rychle rostla a uživatelů přibývalo, stále častěji se však začaly objevovat i kritické hlasy veřejnosti a médií, podle nichž nebyl Wade ničím jiným, než kuplířem prostitutek nabízejících se ženatým zbohatlíkům.

Podobné výtky internetový podnikatel, jehož síť seznamek má cenu více než čtvrt miliardy korun, vytrvale odmítá. „V těch vztazích je chemie. Není to jen jednorázová výměna peněz za sex. Většina lidí, co se na stránkách seznámí, ani na první schůzce sex nemá. Až po vytvoření silnějšího vztahu se jeho součástí stane i sex. Příliš se to neliší od bohatého manžela nebo přítele, který partnerce dává peníze a platí útratu,“ řekl Wade nedávno deníku Wall Street Journal.

Srovnání s pasáky prostitutek Wade odmítá také proto, že z jednotlivých „transakcí“ nemá žádnou provizi. Vydělává totiž na poplatcích za vedení uživatelských účtů. Nepopírá však, že většina jeho mužských klientů je ženatá. Dívky „v nabídce“ jsou oproti tomu často studentky, které si placeným seznamováním vydělávají na školné.

Nový projekt umožňuje lákat dívky na různé dárky a aktivity přes mobil

Měsíční paušál za využívání seznamky činí pro muže (oficiálně označované jako „Sugar Daddies“) 50 dolarů. VIP účty s ověřeným příjmem pak vyjdou na 200 dolarů měsíčně. Dívky se mohou zaregistrovat zadarmo. Celkem Wadeovy seznamky využívá na 1,2 milionu uživatelů.

„V naší společnosti představuje namlouvání obchod,“ říká Wade. „Muž vždy upíná pozornost na ženské tělo a jeho atraktivitu. Tak muž ženy hodnotí. Žena při pohledu na muže klade důraz na to, jak dobře je upraven. Odhaduje tak, jestli má dobrou práci a peníze na zaopatření rodiny v budoucnosti. Moje stránky lidi rozčilují zřejmě proto, že jsou v tomhle ohledu brutálně upřímné,“ dodává podnikatel.

Dvaadvacet znaků, že s tímhle mužem vás místo pohádky čeká jen utrpení

Jedovaté vztahy | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Některé ženy jako by se zhlédly v popelce. Věří, že oříšky přinášejí prince. Jenže nakonec jsou z nich spíš veverky –...

Inflace požírá uložené peníze. Kam s nimi, aby jich zmizelo co nejméně?

ilustrační snímek | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Naspořili jste 200 000 korun, uložili je na účet, těšili se na úroky a po roce zjistili, že jste zbohatli o celých 340...

Biolog Zrzavý: Covid se postará, abychom umírali i na něco jiného než rakovinu

Evoluční biolog prof. Jan Zrzavý | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Podle amerického psychologa a genetika Roberta Plomina mají zděděné geny daleko větší význam při utváření naší...