29. listopadu 2012 13:16 Lidovky.cz > Byznys > Firmy a trhy

Cesta z krize povede přes východ, EU plánuje volný obchod s Japonskem

EU jedná o volném obchodu s Japonskem | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy EU jedná o volném obchodu s Japonskem | foto: Shutterstock

BRUSEL Ministři obchodu členských zemí Evropské unie se dohodli na zahájení jednání o vytvoření zóny volného obchodu s Japonskem. Agentuře Reuters to řekli zdroje blízké jednání. Ministři tak překonali odpor ze strany evropských automobilek, které se obávají, že takováto dohoda by mohla jejich odvětví poškodit.

Dohoda o zóně volného obchodu mezi Evropou a Japonskem by skloubila dva obchodní partnery, kteří se podílejí zhruba třetinou na celosvětové ekonomické produkci. V samotné Evropě by mohla vytvořit 400 000 nových pracovních míst, napsala agentura Reuters.

Dohoda ministrů poskytuje Evropské komisi souhlas k tomu, aby s Japonskem jednala jménem všech 27 členských zemí EU. "Komise má mandát k jednání s Japonskem," uvedl jeden ze zdrojů.

Plán je součástí snahy EU podpořit hospodářskou aktivitu dohodami o volném obchodu s předními světovými ekonomikami. Japonsko je třetím největším obchodním partnerem EU po Spojených státech a Číně. Jednání o zóně volného obchodu by však mohla trvat řadu let.

Evropská krize

Evropa se nyní potýká s dluhovou krizí, která má negativní dopady na hospodářský růst i zaměstnanost. Míra nezaměstnanosti v eurozóně se v září vyšplhala na rekordních 11,6 procenta. V celé Evropské unii zůstala na srpnových 10,6 procenta.

Eurozóna se ve třetím čtvrtletí dostala do recese, protože její hrubý domácí produkt se snížil o 0,1 procenta po poklesu o 0,2 procenta v předchozích třech měsících. Celá Evropská unie však ve třetím čtvrtletí vykázala hospodářský růst o 0,1 procenta, takže se recesi vyhnula.

Lidovky.cz, ČTK

Jaguar XF 20d AWD 2017 · DPH
Jaguar XF 20d AWD 2017 · DPH

r.v. 2017, naj. 55 247 km, diesel
650 000 Kč (s DPH)

Najdete na Lidovky.cz