Čtvrtek 21. ledna 2021svátek má Běla 4 °C oblačno Předplatné LN
aktualizováno  Lidovky.cz > Byznys > Firmy a trhy

Čeští a němečtí zbrojaři budou spolupracovat při výrobě taktických vojenských vozidel

Tatra. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Tatra. | foto: Ivo Helikar

Praha Česká společnost Czechoslovak Group (CSG) bude spolupracovat s německým zbrojařským podnikem Rheinmetall při výrobě taktických vojenských vozidel. Založí společný podnik, který ve svém názvu ponese jméno české firmy Tatra.

Podnik bude sídlit v Kopřivnici v Moravskoslezském kraji v areálu firmy Tatra. Jeho vznik by měl přinést nová kvalifikovaná pracovní místa. V tiskové zprávě to sdělil za CSG jeho tiskový zástupce Andrej Čírtek.

Zástupci obou firem ve středu podepsali na Pražském hradě memorandum o porozumění v oblasti taktických vojenských vozidel. Podpisu byl přítomen prezident Miloš Zeman.

Rheinmetall patří mezi největší evropské zbrojní firmy. V ČR se uchází o zakázku na výrobu 210 pásových bojových vozidel pěchoty. Podobnou zakázku nedávno firma vyhrála v Maďarsku. Právě na země Visegrádu (ČR, Slovensko, Polsko a Maďarsko) se chtějí obě firmy při spolupráci zaměřit.

„V rámci tohoto nového strategického partnerství obě společnosti umožní přenos obranných technologií mezi Německem a Českou republikou za účelem realizace projektů ve státech visegradské čtyřky i v jiných zemích,“ uvedl Čírtek. CSG se podle něj pro Rheinmetall stane klíčovým českým výrobním a obchodním partnerem. Do spolupráce budou zapojeny jako dodavatelé další české obranné společnosti.

Společný podnik chtějí firmy založit v areálu kopřivnické Tatry. Právě tuto značku bude mít v názvu. CSG se podle Čírtka může zapojit do spolupráce se skupinou Rheinmetall rychle. Uvedl, že společný podnik znamená, že se česko-německé vztahy rozšíří do strategické průmyslové oblasti. „V Moravskoslezském kraji vznikne nový strategický podnik, který nebude žádnou montovnou, ale vývojářem i výrobcem moderních obranných technologií,“ dodal. Český obranný průmysl tak podle něj rozšíří své schopnosti v oblasti pásové pozemní techniky a ve společném podniku i mezi dodavateli tak vzniknou nová kvalifikovaná pracovní místa.

„Těšíme se na spolupráci s Rheinmetallem a pevně věříme, že naše kooperace bude milníkem v modernizaci ozbrojených sil i českého obranného průmyslu,“ uvedl majitel CSG Michal Strnad. „Je zde potenciál, aby se skupina Czechoslovak Group stala partnerem Rheinmetallu v České republice i mimo ni v oblasti náhrady a modernizace bojových systémů,“ dodal. Podle předsedy představenstva Rheinmetallu Armina Pappergera se CSG může zapojit do stávajícího globálního dodavatelského řetězce pro široké spektrum obranných produktů německé firmy.

Čírtek poznamenal, že dojednané partnerství není závislé na domácích projektech a zakázkách, ale má dlouhodobý potenciál, protože výrobní kapacity Rheinmetallu jsou vytížené a potřebuje kvalitní české dodavatele. „Rheinmetall a CSG jsou připraveny ve společném podniku investovat do rozvoje výrobních kapacit i vývoje nových technologií,“ uvedl. Prvním krokem v rámci společného podniku podle něj bude přenesení výroby technických skupin a podskupin pozemní techniky v rámci projektů, na kterých Rheinmetall aktuálně pracuje.

Nádory slinivky bývají odolné vůči ozáření, říká gastroenterolog Novotný

Ivo Novotný | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Slinivka je mimořádně důležitou součástí našeho těla. Když se porouchá, přestane produkovat inzulin. A bez něj visí náš...

Test vaječných likérů: I šest kostek cukru v panáku. Hlavně zakrýt aroma lihu

Vaječné koňaky v testu | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Některé jsou bledé jako zimní ráno, jiné září jako italské slunce, většina vaječných likérů však udělá adventní...

Velký horoskop pro rok 2021: Čeká nás klidnější rok, který poodhalí budoucnost

Ilustrační snímek | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Po výjimečném roce 2020, kdy se na nebi setkali všichni velcí astrologičtí hráči jako Pluto, Saturn a Jupiter ve...

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!