12. dubna 2012 7:00 Lidovky.cz > Byznys > Firmy a trhy

Čeští experti jedou do Polska pro informace o technické soli

Sůl - ilustrační foto | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Sůl - ilustrační foto |

PRAHA Do Polska dnes odcestuje skupina českých expertů, kteří se pokusí získat chybějící informace o používání technické soli v tamních potravinářských firmách. Česko už delší dobu kritizuje polské úřady za to, že vůbec neinformují o podrobnostech aféry s používáním technické soli v tamním potravinářském průmyslu.

Nedostatek informací přitom českým dozorovým orgánům výrazně komplikuje pátrání po polských potravinách, u kterých je riziko, že obsahují posypovou sůl.

ČTĚTE VÍCE:

Do Polska bude z Česka vyslán tým složený ze zástupců ministerstva zemědělství a resortních dozorových orgánů, tedy SVS a Státní zemědělské a potravinářské inspekce (SZPI). Skupinu odborníků má vést náměstek ministra zemědělství Martin Hlaváček.

"Chceme od Poláků získat informace týkající se použití technické soli v jejich zpracovatelských závodech, které vyvážely výrobky do členských zemí Evropské unie, tedy i do ČR," uvedl Malena.

Polská "solná aféra"

Firmy zapletené v Polsku do tzv. solné aféry prodávaly technickou sůl označenou jako jedlou velkovýrobcům uzenin, zpracovatelům ryb, mlékárnám a pekárnám. Z těchto výroben se mohla dostat do obchodů v celé zemi a možná i do zahraničí. Hygienici z Poznaně začátkem března uvedli, že technická sůl, která se v Polsku používá, není nebezpečná pro lidské zdraví.

Potraviny s technickou solí už Poláci stáhli z trhu

Ostatním zemím EU však nedali o těchto výrobcích informace prostřednictvím evropského výstražného systému RASFF. Podle SZPI toto jednání poškozuje evropské spotřebitele. Ministr zemědělství Petr Bendl (ODS) označil polský postup za "skandální porušení evropských předpisů". Chce požádat o zásah Johna Dalliho, komisaře Evropské komise odpovědného za oblast veřejného zdraví a ochrany spotřebitele.

Zapojte se do diskuze! Nově přes SMS

Česká strana usiluje o získání informací o výrobcích s technickou solí od začátku března. Na nedostatky v informování o celé kauze z polské strany poukazovala SZPI už dříve. Česko nemohlo ani zakázat dovoz polských výrobků na tuzemský trh, SZPI pouze nechala zkontrolovat vzorky polských výrobků. Všechny byly podle testů v pořádku.

Lidovky.cz, ČTK

Moje dcera má dvě mámy. Mám na to právo?
Moje dcera má dvě mámy. Mám na to právo?

Jsem mámou jedné úžasné holčičky, která si žije ve svém batolecím světě a nic ji netrápí. To však bohužel nemohu úplně říct o sobě, tak jsem se rozhodla se ze svých obav a pochyb aspoň vypsat.