Neděle 5. července 2020Den slovanských věrozvěstů Cyrila a Metoděje 13 °C polojasno Předplatné LN
aktualizováno  Lidovky.cz > Byznys > Firmy a trhy

Čeští exportéři věští budoucnost měny. Euro bude stát 26 korun, odhadují

Mince - ilustrační foto | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Mince - ilustrační foto | foto: MAFRA - Tomáš Krist

PRAHA Téměř polovina vývozních firem (46 procent) předpokládá, že kurz koruny se měsíc po ukončení intervencí České národní banky bude pohybovat v rozmezí od 26 do 26,50 korun za euro. Nejvíc exportérů očekává konec kurzového závazku ve čtvrtek 13. dubna, poté co statistici zveřejní v pondělí údaj o inflaci za březen.

Ukázal to průzkum Asociace exportérů. Zájem vývozců o zajištění proti neočekávanému pohybu kurzu koruny se letos prudce zvýšil.

Devizové intervence zahájila centrální banka v listopadu 2013, jejím cílem bylo oslabit korunu a držet kurz poblíž 27 korun za euro. Sedm z deseti firem očekává konec intervencí ve druhém čtvrtletí. Více než tři čtvrtiny dotázaných předpovídají kurz měsíc po konci intervencí mezi 25 - 27,50 korun za euro. Jen každý desátý exportér věří, že koruna naopak oslabí přes 27 korun za euro.

„Výsledky průzkumu odpovídají nejistotě, která v souvislosti s ukončením kurzového závazku panuje,“ uvedla hlavní ekonomka Raiffeisenbank Helena Horská.

Podle Indexu exportu bude pokračovat expanze českého vývozu i ve druhém čtvrtletí letošního roku, a to tempem, který překoná přírůstky z prvního pololetí roku 2015 i 2016.

„Předpověď exportu na červen tohoto roku prostřednictvím Indexu exportu stále ještě vypadá optimisticky, i když ne tolik jako v květnu. Na další vývoj exportních výsledků bude mít ve druhém pololetí, kromě přetrvávajícího nedostatku pracovních sil vliv i okamžik, kdy ČNB opustí intervenční režim,“ řekl místopředseda Asociace exportérů Otto Daněk. Začátek letošního roku přinesl zotavení českého vývozu, který v národní metodice stoupl meziročně o 6,7 procenta.

Možný pohyb koruny po exitu.

Exportéři se letos masivně zajišťují proti pohybu kurzu. „To do budoucna oslabuje nepříznivý dopad kurzu koruny na český vývoz. Posílení kurzu o jednu korunu může podle našich odhadů připravit český vývoz až o 150 miliard korun za rok,“ dodala Horská.

Také Asociace exportérů očekává stejná čísla. „Posílení koruny vůči euru o jednu korunu ročně připraví exportéry o 147 miliard korun a HDP Česka o 18 miliard. Na druhé straně přinese importérům 129 miliard korun,“ dodal Daněk.

Bankovní rada České národní banky minulý týden rozhodla, že bude v intervencích pokračovat. Guvernér ČNB Jiří Rusnok ale zároveň řekl, že je banka může ukončit od dubna kdykoliv. Od počátku listopadu 2013 do konce letošního ledna za nákup eur ČNB utratila zhruba 1,3 bilionu korun.

Česká národní banka v číslech

Na podzim může přijít katastrofa, varuje bývalý viceguvernér centrální banky

Pro Čechy je nebe nízko, píše ve své knize Mojmír Hampl. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Patří mezi nejtalentovanější a nejznámější ekonomy v Česku. V pouhých 32 letech se stal viceguvernérem České národní...

Velké srovnání cen zubařských zákroků. V regionech se liší i o tisíce

ilustrační snímek | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Stomatologie je už léta oborem, v němž pacienti musí hodně platit. Pomalu se to ale mění. Akutní péče je díky větší...

Radit lidem, aby během pandemie seděli doma, byla chyba, říká Pavel Pafko

Přední chirurg a brzy osmdesátník Pavel Pafko má za sebou tři etapy... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Zdůrazňuje, že není žádný king, ani se nepovažuje za mimořádně talentovaného. Pavel Pafko prý jen pracoval víc než...

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!