5. prosince 2011 20:02 Lidovky.cz > Byznys > Firmy a trhy

Čeští oceláři varují: ceny padají, krize se vrací

Ocelárna - ilustrační foto | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Ocelárna - ilustrační foto | foto: Shutterstock

OSTRAVA/PRAHA Dluhová krize se začíná šířit z finančních trhů do průmyslu. Propad poptávky a cen oceli pocítily už i hutní podniky na Ostravsku. Největší výrobce oceli v Česku musí začít razantně škrtat náklady.

Společnost ArcelorMittal Ostrava sníží stavy zaměstnanců zhruba o 600 lidí, tedy o jednu desetinu. Jak uvedl ředitel podniku pro personalistiku a vnější vztahy Jan Rafaj, ocelárna svým pracovníkům nabídne dobrovolný odchod s odstupným ve výši 11 až 24 platů v závislosti na délce zaměstnaneckého poměru.

Společnost ArcelorMittal Ostrava

počet zaměstnanců (včetně dceřiných firem)

2006  11 139
2007  10 389
2008  10 039
2009    8 718
2010    8 253

Personální ředitel hutí uvedl, že první signály recese vnímá ostravský ArcelorMittal už od počátku letošního třetího čtvrtletí. „Do jisté míry se nám daří udržet objem výroby, nicméně ceny tak dramaticky spadly, že v současné době téměř na žádném ocelářském výrobku netvoříme zisk,“ řekl Rafaj.

Ocelárny mají dva hlavní okruhy odběratelů. Prvním je automobilový průmysl a druhým stavebnictví. Oba uvedené obory podle představitelů podniku v posledních týdnech výrazně omezily své objednávky.
„ArcelorMittal Ostrava potřebuje zlepšit významně svou produktivitu, aby zůstal konkurenceschopný i v tomto náročném období,“ uvedl generální ředitel firmy Tapas Rajderkar.

Nekonkurenceschopná Evropa
Podobná situace nastala v ostravských hutích již předloni. Tehdy podnik s odstupným opustilo 1200 pracovníků. Také v případě minulé krize let 2008 a 2009 zaznamenaly ocelárny propad poptávky jako jedno z prvních odvětví ekonomiky.

Podle analytiků potíže oceláren naznačují návrat krize. „V podstatě jde o opakování situace z roku 2008, ale vývoj je nyní mnohem dynamičtější. A rychlejší očekávám i nápravu,“ říká Petr Smutný, partner oddělení podnikových financí a restrukturalizací v konzultační firmě PwC ČR.

Ostravský podnik dopadl v rámci koncernu ArcelorMittal ještě poměrně dobře. Nadnárodní skupina ArcelorMittal totiž v říjnu rozhodla o uzavření části hutního komplexu v belgickém Lutychu. Dočasně zastaví výrobu také v několika závodech v Polsku, Německu, Francii a Španělsku.

ArcelorMittal Ostrava
RokČistý zisk / ztráta v mld. Kč Tržby v mld. Kč
20069,949,9
20079,252,4
20086,543,5
2009-1,125,8
20101,333,6

poznámka: údaj v roce 2008 je za období deseti měsíců (březen až prosinec); v letech 2007 a 2006 účetní období od března daného roku do února následujícího roku


Evropa má v současnosti nadbytek ocelářských kapacit a zřejmě se nevyhne uzavření nejméně efektivních závodů. Generální ředitel rakouského koncernu VoestAlpine Wolfgang Eder očekává, že kapacity v 27 zemích Evropské unie klesnou během dvaceti let ze současných 200 milionů tun ročně na 130 milionů.

Vzhledem k drahým energiím a vysokým ekologickým standardům ztrácejí evropští oceláři konkurenceschopnost a z trhu je vytlačují levnější výrobci z Indie, Brazílie, USA a dalších zemí. „Evropa se musí odlišit tím, že se bude místo kvantity soustředit na kvalitu,“ doporučil Wolfgang Eder.

Vítkovice zůstávají optimisty
Na druhou stranu jsou v Česku průmyslové podniky, které zatím propad poptávky nezaznamenaly. „Příští rok zatím vypadá pro skupinu Vítkovice Machinery Group zakázkově lépe než ten letošní. Z našeho pohledu jde tedy znovu spíše o krizi finančních trhů než průmyslu,“ uvedl pro LN generální ředitel holdingu Vítkovice Jan Světlík.

Podle šéfa Vítkovic bude mít pokles cen oceli na navazující průmyslové obory pozitivní dopad. „Hutní vstupy jsou po extrémním růstu cen v letošní roce stále enormně vysoké. Pokles u hutí vidíme jako nezbytnou korekci jejich vysokých cen,“ dodal Jan Světlík.

Signály, že evropská ekonomika - včetně Česka - míří do recese, však začínají převažovat. Nasvědčuje tomu i poslední průzkum nálad mezi manažery, jehož výsledky zveřejnila banka HSBC ve čtvrtek.

Podle tohoto průzkumu klesl letos v listopadu jak objem produkce českého průmyslu, tak i nově přijaté zakázky. Poprve od srpna roku 2009 navíc oslabila jak poptávka na domácím trhu, tak i export na zahraniční trhy.

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!