Středa 3. března 2021svátek má Kamil 0 °C polojasno Předplatné LN
aktualizováno  Lidovky.cz > Byznys > Firmy a trhy

Čeští Řekové po volbách: 'Evropu nezachráníme, nejsou peníze'

Dluhová krize v Řecku | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Dluhová krize v Řecku | foto: Shutterstock

PRAHA Nedělní parlamentní volby v Řecku, ve kterých zvítězila proevropská strana Nová demokracie (ND), daly alespoň malou šanci na světlejší chvíle pro Řecko a Evropskou unii. Čeští Řekové vidí situaci i tak skepticky. Podle nich zemi zachránit nelze a z eurozóny Řecko určitě neodejde.

Vítězem voleb se stala proevropská Nová demokracie, která s celkovým počtem 29,66 procenta hlasů získala 129 křesel ze 300členného parlamentu. Většinovou vládní koalici by tak mohla utvořit se socialistickou stranou PASOK, která ve volbách díky 12,28 procenta hlasů získala 33 křesel. Poražená radikální levice SYRIZA získala 26,89 procenta hlasů, má tak pouhých 71 zákonodárců.

'Evropu zachránit nejde'
Michalis Spalas, který v Česku vede řecký taneční soubor Akropolis, z výsledků voleb příliš nadšený není. Problémy Řecka a Evropské unie se tím nevyřeší. "Řecko, vlastně celkově Evropu zachránit nemůžeme. Záchrana není možná, peníze prostě nejsou," hodnotí celou situaci Spalas. Podle něj se jen protahuje něco, co se stejně jednou neodvratně stane.

ČTĚTE TAKÉ

Jasno má i v případě možného odchodu Řecka z eurozóny. "Pokud to vezmu z pohledu běžného člověka, tak odchod z eurozóny východiskem je. Tady se ale jedná spíš o Evropskou unii jako celek. Jde totiž pouze o udržení se Francie a Německa, aby se zachránily tyto dva státy, ale celková situace Evropy je prostě špatná," dodává. Jsou zde ještě další státy, jejichž situace není dobrá. Podle Spalase to znamená, že při odchodu Řecka půjde dolů euro, trhy s akciemi a v neposlední řadě i další státy.  

Řecko z eurozóny neodejde
"Výsledky voleb v Řecku ve své podstatě nic nemění. Vyhrály konzervativní strany, které vládly posledních 40 let, takže kurz úspor a spolupráce Řecka s Evropskou unií se nemění," říká Georgis Mumulos z Řecké obce v Ostravě. A zdali je možné Řecko zachránit? "To nikdo neví. To je otázka na zvolenou metodu, jestli je správná. Každopádně vláda půjde dál v tom, co vyhovuje Evropské unii," říká Mumulos. Zároveň dodává, že s touto vládou Řecko z eurozóny neodejde. "V současné době to není možné," uzavírá.

Řecká odvaha a houževnatost
Předseda vítězné Nové demokracie Antonis Samaras po volbách řekl, že novou vládu sestaví co nejdříve. Údajně se mu ulevilo nejen za Řecko, ale i za celou Evropu.

Zapojte se do diskuze! Nově přes SMS

Odvahu a houževnatost řeckých občanů ocenil předseda Evropské komise José Barroso a unijní prezident Herman Van Rompuy. "Občané si byli plně vědomi obětí, které jsou od nich požadovány pro nápravu a nové budování řecké ekonomiky a udržitelný růst jejich země," prohlásili oba unijní představitelé k výsledkům řeckých voleb.

Hana Mazancová

Autor

Hana Mazancováhana.mazancova@lidovky.czČlánky

Dvaadvacet znaků, že s tímhle mužem vás místo pohádky čeká jen utrpení

Jedovaté vztahy | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Některé ženy jako by se zhlédly v popelce. Věří, že oříšky přinášejí prince. Jenže nakonec jsou z nich spíš veverky –...

Inflace požírá uložené peníze. Kam s nimi, aby jich zmizelo co nejméně?

ilustrační snímek | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Naspořili jste 200 000 korun, uložili je na účet, těšili se na úroky a po roce zjistili, že jste zbohatli o celých 340...

Biolog Zrzavý: Covid se postará, abychom umírali i na něco jiného než rakovinu

Evoluční biolog prof. Jan Zrzavý | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Podle amerického psychologa a genetika Roberta Plomina mají zděděné geny daleko větší význam při utváření naší...