Čtvrtek 3. prosince 2020svátek má Svatoslav 0 °C sněžení Předplatné LN
Lidovky.cz > Byznys > Firmy a trhy

Čeští stavaři si brousí zuby na německý trh

Stavebnictví | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Stavebnictví | foto: Shutterstock

PRAHA Česká stavební společnost Metrostav plánuje rozšířit své aktivity do Německa a Rakouska. V tuzemsku to totiž s vypisováním veřejných zakázek vypadá bledě a firma se nemá kde rozvíjet.

Zakládá proto novou dceřinou firmu Metrostav Deutschland, jejímž prostřednictvím bude operovat na německém a rakouském trhu a systematicky zde soutěžit o veřejné zakázky.

Co bude otevření trhu znamenat?

  • Od 1. května 2011 otevřou Německo a Rakousko svůj pracovní trh i pro české pracovníky a firmy. Češi a občané dalších osmi zemí (např. Poláci, Maďaři, Slováci) již nebudou potřebovat pro práci v těchto zemích pracovní povolení.
  • Pro české podniky budou platit stejné podmínky jako pro ostatní členské státy EU.
  • České firmy se budou moci ucházet o zdejší zakázky s tím, že si budou v nákladech kalkulovat ceny na české pracovníky – zároveň ale budou muset dodržovat minimální mzdy.
  • Agentury práce budou moci do Německa a Rakouska pronajímat i české pracovní síly. Zůstane však i nadále zakázán pronájem pracovních sil ve stavebnictví, nicméně existují výjimky.
Důvodem rozrůstání Metrostavu je i zásadní změna podmínek na německém a rakouském pracovním trhu. Od 1. května totiž v těchto dvou zemích skončí takzvané přechodné období pro volný pohyb pracovníků a služeb.

Strach z Česka
Ačkoli se Česká republika stala členskou zemí Evropské unie už před sedmi lety, německý pracovní trh se českým zájemcům automaticky zcela neotevřel a Češi zde mohli pracovat jedině s pracovním povolením. To nyní odpadne. "Chceme využít pádu těchto bariér," řekl LN generální ředitel Metrostavu Pavel Pilát.

Firma půjde na německý a rakouský trh hlavně s tunelářskými technologiemi. "Portfolio tunelářských prací je v Německu a Rakousku mnohonásobně větší než v České republice. Hodně se tam dobudovává železniční i silniční síť," říká Pilát s tím, že firma už podala nabídky v několika veřejných soutěžích. Metrostav v Česku razí například pražský tunel Blanka.

Na začátku se bude Metrostav Deutschland soustředit v německých zemích hlavně na marketing, hlavní jádro zůstane v Česku. Zda bude firma využívat vlastní pracovní sílu, nebo sáhne i k náboru místních pracovníků, se rozhodne až podle konkrétní zakázky. Společnost Metrostav vyhledává aktivity na zahraničních trzích už delší dobu.

Čtěte také:

Například na Islandu postavila dva silniční tunely, daří se jí získávat zakázky i ve Finsku, kde provedla ražbu přístupových tunelů helsinské podzemní dráhy. Další veřejnou zakázku na ražbu dvou jednokolejných tunelů metra zde získal Metrostav letos v únoru, a to ve sdružení s tamější společností Destia OY. Firma se hodlá ucházet také o polské tendry, kde se investice do dopravní infrastruktury nezmrazily jako u nás. "V Česku bude v porovnání s ostatními zeměmi minimum veřejných soutěží," vysvětluje Pilát.

Přesto se zatím zahraniční aktivity stavební firmy na celkovém objemu práce podílejí jen několika procenty. "Má to spíš jiné výhody, než jsou příjmy z těchto zakázek. Jde o to, abychom udrželi personál ve specializovaných technologiích a neztratili kapacity," dodává šéf Metrostavu.

Jak vyležet ‚lehký covid‘. Praktičtí lékaři radí, jak na samoléčbu

Měření teploty u vstupu do pardubické nemocnice. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Tak jako jiné virózy i obávaný covid-19, pokud zaútočí jen v mírné či střední síle, se musí doma prostě a jednoduše...

Shromáždění vlastníků jsou kvůli pandemii v ohrožení. Právník radí, co dělat

ilustrační snímek | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Vyhlášení nouzového stavu komplikuje situaci společenstvím vlastníků bytových jednotek. Do konce roku musí totiž výbory...

Proč jejich opatření fungují? Němci neztrácejí čas malichernými diskusemi

Německý virolog Christian Drosten | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Německo má novou mediální hvězdu. A není to fotbalista ani modelka. Je to Christian Drosten. Virolog, který drží...

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!