3. srpna 2009 11:11 Lidovky.cz > Byznys > Firmy a trhy

Čeští výrobci mají prázdné sklady, začnou vyrábět jako před krizí

Výroba (ilustrační foto) | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Výroba (ilustrační foto) | foto: Shutterstock

PRAHA Období, kdy výrobci řešili krizi vyprodáváním skladů, je u konce. Svědčí o tom výrobní index PMI, který se v červenci vyšvihl na 43,4 bodů a byl tak nejvyšší od loňského září, kdy krize dorazila do Česka.

"Nejnovější údaje PMI poskytují další znamení toho, že na počátku druhého pololetí nejhorší fáze prudkého útlumu v českém výrobním sektoru pominula. Klíčové komponenty produkce a nových objednávek byly na úrovni nevídané od dob před bouřlivými událostmi na světových finančních trzích loni na podzim a rekordní tempo poklesu zásob silně naznačuje, že se produkce v nadcházejících měsících zvýší. Nicméně celkové obchodní podmínky zatím nejsou nejlepší a údaje o zaměstnanosti zůstávají znepokojující," uvedl ekonom společnosti Markit Trevor Balchin.

Čeští výrobci vzhlížejí k Německu

Navýšení hlavního indexu bylo poháněno pomalejším poklesem v nových objednávkách. Objem nových zakázek v sektoru klesl dvanáctý měsíc za sebou, ale nejslabším tempem. Nové zahraniční objednávky klesly pomaleji a některé podniky hlásily známky obnovy na klíčovém německém trhu.

Podle předběžných údajů Českého statistického úřadu, které předcházejí standardním měsíčním výsledkům, klesla průmyslová produkce v České republice v červnu meziročně o 12,3 procenta. V květnu byl přitom tento propad téměř dvakrát takový a dosáhl 22 procent.

Výrobní index PMI zahrnuje informace o nových objednávkách, celkové výrobě a zaměstnanosti sestavuje společnost Markit ze šetření mezi nákupními manažery 300 tuzemských průmyslových podniků. V červnu dosáhl hodnoty 41,9 bodu.

ČTK, Lidovky.cz