2. února 2010 11:25 Lidovky.cz > Byznys > Firmy a trhy

Cestovky se zlobí: Pojišťovna neměla problémy Sunny Days zveřejňovat

Sunny Days | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Sunny Days | foto: ČTK

PRAHA Cestovní kancelář Sunny Days stále nevzdává boj o možnost prodávat v Česku své vlastní zájezdy. Firma se snaží nutnou pojistku proti úpadku, která jí vypršela v neděli 31. ledna, uzavřít u některé z pojišťoven v zahraničí.

Podle Asociace českých cestovních kanceláří a agentur (AČCKA) jde přitom o zcela standardní věc, že se v tuzemsku fungující cestovní kancelář pojišťuje u zahraniční pojišťovny.

Běžné je ale také to, když se pojišťovna rozhodne smlouvu s cestovní kanceláří na další rok neprodloužit. "Co ale rozhodně není normální, když pojišťovna o ukončení pojistné smlouvy informuje vedle Ministerstva pro místní rozvoj také média. Její povinnost je informovat o tom pouze MMR. Přístup pojišťovny Generali nás tak velmi zarazil, jednoznačně tím podle nás cestovní kancelář Sunny Days poškodila," řekl Tomio Okamura, viceprezident a mluvčí AČCKA.

Zveřejněním problému pojišťovna cestovku poškodila

Podle něj je možné spekulovat dokonce o cílené kampani proti Sunny Days. "Situace kolem pojištění Sunny Days je velmi nestandardní. Svojí velikostí je tato kancelář srovnatelná s Tomi Tour, která vloni vyhlásila úpadek. Ta přitom problémy s pojištěním neměla, přestože v jejím případě byly jasné indicie s možnými finančními problémy. U Sunny Days ale žádné takové náznaky neexistují. Cestovní kancelář Sunny Days podle našich informací nikdy nikomu nedlužila žádné peníze," upozornil Tomio Okamura.

Pojišťovna Generali informaci, že smlouvu se Sunny Days neprodlužuje, zveřejnila dva dny (v pátek 29. ledna 2010) před vypršením této pojistky. Tiskový mluvčí pojišťovny Generali Jiří Cívka jako důvod uvedl, že se množily dotazy ze strany médií na toto téma. Pojišťovna se přitom rozhodla smlouvu neprodloužit s poukazem na finanční situaci kanceláře.

"Takováto informace by vždy měla zůstat veřejnosti utajena. Přístup Generali se nelíbí ani jiným cestovním kancelářím. Mám informace, že již nyní některé z nich hodlají smlouvu s pojišťovnou Generali vypovědět," uvedl Okamura.

Pojistka se hledá v zahraničí

Majitelé Sunny Days se mezitím snaží firmu jako cestovní kancelář zachovat. "Stále jednáme, vypadá to, že nějaká pojišťovna do toho půjde," uvedl spolumajitel kanceláře Ridha Ben Ahmed.

Pokud Sunny Days pojišťovacího partnera najde a splní tím zákonnou povinnost, bude se jednat o zahraniční pojišťovnu. Podle informací České asociace pojišťoven (ČAP) pojištění proti úpadku cestovní kanceláře poskytuje v Česku celkem pět ústavů. Vedle Generali jde ještě o ČPP, Českou pojišťovnu, Slavii a pojišťovnu Uniqa. Pojišťovny však o smlouvu se Sunny Days zájem nemají.