Úterý 27. října 2020svátek má Šarlota, Zoja, Zoe 11 °C občasný déšť Předplatné LN
Lidovky.cz > Byznys > Firmy a trhy

Cestovky spouštějí prodej first minute zájezdů. Zájem díky speciálním podmínkám prý roste

ilustrační snímek | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy ilustrační snímek | foto: ČTK

PRAHA Koronavirus sice udělal mezinárodní turistice tlustou čáru přes rozpočet a cestovní kanceláře byly nuceny kvůli vládním omezením zrušit většinu letošních zájezdů, ovšem příprava „first minute“ dovolených na léto 2021 právě vrcholí. Cestovky, které se horko těžko drží při životě, klientům zaručují bezplatné storno i vrácení peněz. A zájem turistů posilují i vouchery.

„Už teď registrujeme množství dotazů od našich klientů na to, kdy vypíšeme nabídku zájezdů na léto 2021,“ sdělil pro Lidovky.cz mluvčí CK Fischer Jan Bezděk.

Přestože se podmínky vstupu i návratu kvůli aktuálnímu stavu nákazy koronavirem v jednotlivých zemích nepředvídatelně mění a nikdo neví, jak bude situace vypadat v dalších dnech či týdnech – natož pak v příštím roce –, s nabídkou first minute zájezdů tuzemské kanceláře nelení. Koronavirus ji pouze o pár týdnů zpozdil.

„V tuto chvíli dolaďujeme podmínky, abychom mohli zahájit prodej zájezdů na příští léto,“ potvrdil Bezděk. Výběr dovolených by podle něj neměl kvůli pandemii utrpět, což potvrdily i další cestovní kanceláře.

Širší nabídka i storno zdarma

„Na sezonu 2021 jsme připraveni. Nabídku zájezdů na příští léto jsme ještě rozšířili, navýšili jsme nejen počet hotelů, ale i kapacitu zájezdů o více než deset procent,“ sdělila mluvčí CK Čedok Eva Němečková.

Začátkem října představí nabídku first minute zájezdů na příští léto také CK Alexandria. Ceny dovolených by však podle zástupců CK měly zůstat srovnatelné s předchozími lety.

Výstraha dalšího výdaje v podobě povinného covidtestu či komplikací spojených se zčervenáním pomyslného semaforu ale stále narušuje růžové vyhlídky každého turisty. Chřadnoucí cestovní kanceláře proto ve snaze nalákat klienty mění někdejší smluvní podmínky.

„Podmínky, jež za této situace klientům nabídneme, jsou klíčové. V reakci na aktuální situaci výrazně upravíme smluvní podmínky a pravidla pro storno zájezdů. Chceme dát lidem jistotu, že i když si dovolenou koupí s předstihem, neriskují, že přijdou o svoje peníze,“ popsal Bezděk.

„Stejně jako na zimní zájezdy chceme i v příštím létě klientům nabídnout možnost bezplatného storna až dva dny předem a se zárukou vrácením peněz do 14 dnů,“ potvrdil pro Lidovky.cz také Petr Kostka, mluvčí CK Exim Tours, jež spolu s CK Fischer nově patří pod německou skupinu DER Touristik, která je divizí cestovního ruchu německé skupiny REWE.

Vouchery za stamiliony

Nové smluvní podmínky tak nahrazují takzvaný „lex voucher“, jemuž s počátkem září vypršela platnost a klienti už mají nárok na vrácení hotovosti. Podle Bezděka vydala CK Fischer od zavedení zákona poukazy za víc než půl miliardy korun. Z nich zhruba pětinu tvořili klienti spadající mezi zranitelné spotřebitele, kterým byly vráceny peníze v hotovosti. CK Exim Tours klientům podle Kostky vystavila zhruba 30 tisíc poukazů.

„Z tohoto počtu bylo přibližně 7000 klientů ze skupiny chráněných osob. Těm jsme vrátili peníze,“ řekl. Na vrácení hotovosti budou mít čeští klienti nárok, pokud poukaz nevyužijí do 31. srpna příštího roku k úhradě jiné cesty. Právě vouchery tak pomáhají rozhýbat poptávku českých turistů po first minute zájezdech.

Podle Asociace cestovních kanceláří ČR zaplatily tuzemské cestovní kanceláře na letošní sezonu do začátku koronavirové krize zálohy na zájezdy klientů do zahraničí za 2,96 miliardy korun. Další stovky milionů vyplatily na zálohách dopravcům. Kvůli uzavřeným hranicím se jim prakticky zastavil prodej nových zájezdů. Čelí proto obrovským ztrátám.

ANALÝZA: Proč Čína v boji s covidem uspěla a Západ se zmítá v chaosu

Turisté se fotí na Velké čínské zdi. V Číně probíhají oslavy Zlatého týdne. (6.... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Zatímco Západ se potýká s druhou vlnou koronaviru, východoasijské země dokázaly virus porazit. Proč tomu tak je? Nejde...

Jsme rozvedení. Ještě nevím, zda se vrátím k dívčímu jménu, říká Koukalová

Gabriela Koukalová | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Nepochopení, odsouzení. Konec vrcholové sportovní kariéry. Hledání práce. A ještě rozvod. Gabriela Koukalová (30) má za...

Dlouhodobý test Mazdy: karoserie se nám rozpadala před očima

Mazda 6 | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Historie provozu této Mazdy sice dokládá, že prevence se vyplatí, ale některé chyby výrobce se napravit nedají....

Hledáte zdravou svačinku? Sáhněte po kapsičce od Sunaru, která je komplet BIO včetně obalu
Hledáte zdravou svačinku? Sáhněte po kapsičce od Sunaru, která je komplet BIO včetně obalu

Když se řekne Sunar, co se vám jako první vybaví? Chutné sušené mléko? Není se čemu divit. Sunar a jeho kojenecká výživa tu je pro naše miminka už...