Pátek 10. července 2020svátek má Libuše, Amálie 15 °C skoro jasno, občasné bouřky Předplatné LN
Lidovky.cz > Byznys > Firmy a trhy

Cestovní kanceláře: Konec intervencí ČNB pozitivně ovlivní ceny dovolených

Cestování - ilustrační | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Cestování - ilustrační | foto: Štěpán Korčiš, Lidové noviny

PRAHA Očekávaný konec intervencí ČNB v příštím roce kladně ovlivní ceny dovolených i chuť Čechů cestovat. Trh se zájezdy se po loňském výkyvu způsobeném bezpečnostní situací v příštím roce vrátí k normálu. Do zahraničí vyjede víc Čechů, hitem bude u leteckých dovolených opět Řecko, očekávají cestovní kanceláře.

Ceny dovolených i chuť cestovat pozitivně ovlivní odhadovaný konec intervencí ČNB v polovině roku. Předprodeje zájezdů na léto jsou zatím výrazně vyšší než loni. Turisté začínají opět poptávat destinace jako je Egypt či Tunisko, na které loni zanevřeli.

Po výkyvu v minulém roce, způsobeném nedůvěrou v bezpečnostní situaci na Blízkém východě, se výjezdový cestovní ruch vrací do normálu. Současně ale registrujeme značnou poptávku i po dovolené v ČR,“ řekl ředitel Čedoku Jan Koláčný.

Dosavadní předprodeje zájezdů na léto ukazují, že Čechů se vrací chuť cestovat do zahraničí. „Registrujeme o 55 procent vyšší poptávku po first minute zájezdech než vloni. Dokonce jde o historicky nejúspěšnější předprodeje, takže v létě se projeví nedostatek volných ubytovacích i leteckých kapacit u některých destinací ještě více než v letošní sezoně,“ uvedl František Vorel z CK Blue Style.

„Velmi žádaná je Itálie, zvláště potom jih - Sardínie, Kalábrie a Sicílie. Dále Řecko, kde hrozí, že bude v létě opět vyprodané. Pokračuje návrat klientů především do Egypta, ale i Tuniska a Turecka,“ potvrdil marketingový ředitel Exim tours Stanislav Zíma.

Konec intervencí oživí zájem

Očekávaný konec intervencí, a tím i silnější koruna v příštím roce, pozitivně ovlivní ceny zájezdů i chuť Čechů cestovat. „Pokud by ČNB přestala intervenovat, došlo by k významnému oživení zájmu o dovolené v zahraničí,“ říká místopředseda Asociace cestovních kanceláří Jan Papež.

„Pokud by koruna posílila opravdu dlouhodobě, tak by se konec intervencí ČNB v cenách zájezdů projevit mohl. Nebude to ale ze dne na den, protože cestovní kanceláře mají kontrakty nasmlouvané dopředu,“ dodal Jan Bezděk z CK Fischer.

Ceny hotelů v nejoblíbenějších destinacích, u kterých je poptávka nejvyšší, rostou. „Je třeba si uvědomit, že čeští turisté jsou na stejném trhu vedle turistů z Německa, Polska, Francie a dalších zemích a trendy přesunu turistů do Bulharska, Řecka či Španělska zde vytvořily výrazný tlak na růst cen ubytovacích služeb,“ uvedl marketingový šéf CK Alexandria Petr Šatný. V příštím roce nadále poroste poptávka po dovolených ve vzdálených zemích. „Mezi českými klienty je rok od roku větší poptávka po exotické dovolené, což souvisí s dobrou ekonomickou situací a také stále se rozšiřující nabídkou tohoto produktu,“ řekla ředitelka portálu dovolena.cz Eva Sedlmajerovaá.

Podle Bezděka také čím dál větší roli budou hrát individualizované nabídky zájezdů přímo na míru zákazníkům. „Pevně dané termíny, které se odvíjí od charterových letů, budou hrát čím dál menší roli,“ dodal mluvčí.

Celkový objem ročních tržeb z cestovního ruchu dosahuje v ČR zhruba 45 miliard korun. Z toho prodej zájezdů dosahuje téměř 30 miliard korun. Služeb CK využívá při svých cestách do zahraničí průměrně třetina cestujících, což je spolu s Rakouskem nejvyšší podíl v Evropě. ČR byla v Evropě v roce 2014 zemí s nejvyšším počtem cestovních kanceláří na obyvatele - zhruba 40 CK na 100 000 obyvatel.

Na podzim může přijít katastrofa, varuje bývalý viceguvernér centrální banky

Pro Čechy je nebe nízko, píše ve své knize Mojmír Hampl. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Patří mezi nejtalentovanější a nejznámější ekonomy v Česku. V pouhých 32 letech se stal viceguvernérem České národní...

Velké srovnání cen zubařských zákroků. V regionech se liší i o tisíce

ilustrační snímek | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Stomatologie je už léta oborem, v němž pacienti musí hodně platit. Pomalu se to ale mění. Akutní péče je díky větší...

Radit lidem, aby během pandemie seděli doma, byla chyba, říká Pavel Pafko

Přední chirurg a brzy osmdesátník Pavel Pafko má za sebou tři etapy... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Zdůrazňuje, že není žádný king, ani se nepovažuje za mimořádně talentovaného. Pavel Pafko prý jen pracoval víc než...