Úterý 13. dubna 2021svátek má Aleš 5 °C déšť se sněhem Předplatné LN
Lidovky.cz > Byznys > Firmy a trhy

Cestovní kanceláře: Konec intervencí ČNB pozitivně ovlivní ceny dovolených

Cestování - ilustrační | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Cestování - ilustrační | foto: Štěpán Korčiš, Lidové noviny

PRAHA Očekávaný konec intervencí ČNB v příštím roce kladně ovlivní ceny dovolených i chuť Čechů cestovat. Trh se zájezdy se po loňském výkyvu způsobeném bezpečnostní situací v příštím roce vrátí k normálu. Do zahraničí vyjede víc Čechů, hitem bude u leteckých dovolených opět Řecko, očekávají cestovní kanceláře.

Ceny dovolených i chuť cestovat pozitivně ovlivní odhadovaný konec intervencí ČNB v polovině roku. Předprodeje zájezdů na léto jsou zatím výrazně vyšší než loni. Turisté začínají opět poptávat destinace jako je Egypt či Tunisko, na které loni zanevřeli.

Po výkyvu v minulém roce, způsobeném nedůvěrou v bezpečnostní situaci na Blízkém východě, se výjezdový cestovní ruch vrací do normálu. Současně ale registrujeme značnou poptávku i po dovolené v ČR,“ řekl ředitel Čedoku Jan Koláčný.

Dosavadní předprodeje zájezdů na léto ukazují, že Čechů se vrací chuť cestovat do zahraničí. „Registrujeme o 55 procent vyšší poptávku po first minute zájezdech než vloni. Dokonce jde o historicky nejúspěšnější předprodeje, takže v létě se projeví nedostatek volných ubytovacích i leteckých kapacit u některých destinací ještě více než v letošní sezoně,“ uvedl František Vorel z CK Blue Style.

„Velmi žádaná je Itálie, zvláště potom jih - Sardínie, Kalábrie a Sicílie. Dále Řecko, kde hrozí, že bude v létě opět vyprodané. Pokračuje návrat klientů především do Egypta, ale i Tuniska a Turecka,“ potvrdil marketingový ředitel Exim tours Stanislav Zíma.

Konec intervencí oživí zájem

Očekávaný konec intervencí, a tím i silnější koruna v příštím roce, pozitivně ovlivní ceny zájezdů i chuť Čechů cestovat. „Pokud by ČNB přestala intervenovat, došlo by k významnému oživení zájmu o dovolené v zahraničí,“ říká místopředseda Asociace cestovních kanceláří Jan Papež.

„Pokud by koruna posílila opravdu dlouhodobě, tak by se konec intervencí ČNB v cenách zájezdů projevit mohl. Nebude to ale ze dne na den, protože cestovní kanceláře mají kontrakty nasmlouvané dopředu,“ dodal Jan Bezděk z CK Fischer.

Ceny hotelů v nejoblíbenějších destinacích, u kterých je poptávka nejvyšší, rostou. „Je třeba si uvědomit, že čeští turisté jsou na stejném trhu vedle turistů z Německa, Polska, Francie a dalších zemích a trendy přesunu turistů do Bulharska, Řecka či Španělska zde vytvořily výrazný tlak na růst cen ubytovacích služeb,“ uvedl marketingový šéf CK Alexandria Petr Šatný. V příštím roce nadále poroste poptávka po dovolených ve vzdálených zemích. „Mezi českými klienty je rok od roku větší poptávka po exotické dovolené, což souvisí s dobrou ekonomickou situací a také stále se rozšiřující nabídkou tohoto produktu,“ řekla ředitelka portálu dovolena.cz Eva Sedlmajerovaá.

Podle Bezděka také čím dál větší roli budou hrát individualizované nabídky zájezdů přímo na míru zákazníkům. „Pevně dané termíny, které se odvíjí od charterových letů, budou hrát čím dál menší roli,“ dodal mluvčí.

Celkový objem ročních tržeb z cestovního ruchu dosahuje v ČR zhruba 45 miliard korun. Z toho prodej zájezdů dosahuje téměř 30 miliard korun. Služeb CK využívá při svých cestách do zahraničí průměrně třetina cestujících, což je spolu s Rakouskem nejvyšší podíl v Evropě. ČR byla v Evropě v roce 2014 zemí s nejvyšším počtem cestovních kanceláří na obyvatele - zhruba 40 CK na 100 000 obyvatel.

Kamara mi dal pěstí před zraky trenérů, líčí Kúdela. Bál se o Kolářův život

Ondřej Kúdela ze Slavie a Glen Kamara z Glasgow Rangers v ostré strkanici. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Odehrál bezchybný zápas, pomohl k vítězství a do čtvrtfinále Evropské ligy. Nic z toho se ale v souvislosti s Ondřejem...

Metál, nebo vězení? Americký pilot tlačil poškozené letadlo nad Vietnamem

McDonnell F-4C Phantom II | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Nad Vietnamem došlo v březnu 1967 k události, která v letectví opravdu není běžná: tlačení poškozeného stroje ve...

Velký test samotestů na covid: Kapesní laboratoř vám dá naději, nikoliv jistotu

Testovací sady na přítomnost viru SARS-CoV-2 | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Chcete do práce nebo na návštěvu k příbuzným? Budete-li mít štěstí, třeba na vás vyjde vhodný test na covid. Pečlivě...

Jarní úklid raz dva: Jak na čistou podlahu i bez lezení po kolenou a otravného ždímání hadru?
Jarní úklid raz dva: Jak na čistou podlahu i bez lezení po kolenou a otravného ždímání hadru?

Přes zimu jsme si do domácností natahali spoustu nepořádku, kterého je teď potřeba se zbavit. Doba si žádá pořádný jarní úklid. V redakci jsme...