Pondělí 1. června 2020svátek má Laura 9 °C polojasno Předplatné LN
Lidovky.cz > Byznys > Firmy a trhy

ČEZ chce teplárenské sítě v hodnotě 460 milionů na jihu Polska

ČEZ bude usilovat o distribuční teplárenské sítě v jihopolském městě Ruda Slaska (ilustrační foto). | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy ČEZ bude usilovat o distribuční teplárenské sítě v jihopolském městě Ruda Slaska (ilustrační foto). | foto: Tomáš Hájek, Lidové noviny

PRAHA/RUDA SLASKA Společnost ČEZ bude usilovat o distribuční teplárenské sítě v jihopolském městě Ruda Slaska. Hodnota sítí, které dodávají teplo pro 160 tisíc lidí, přesahuje 460 milionů korun. Stejná je i vyvolávací cena. Polské město majetek nabídne 30. března v aukci.

"Teď jsme se přihlásili, vyzvedli jsme si papíry," řekl generální ředitel ČEZ Polska Petr Ivánek serveru Týden.cz, který o věci informoval.

Česká polostátní energetická společnost opakovaně potvrdila, že Polsko je pro ni nyní mezi zahraničními trhy prioritním. Už v roce 2006 získala na jihu Polska elektrárenské podniky Elektrownia Skawina a Elektrocieplownia Elcho. Zajímá se také o některé místní teplárny a v elektrárně Skawina chce postavit paroplynový blok. Do 15. března může ČEZ podat také nabídku na koupi 50 procent akcií elektrárny Patnow-Adamow-Konin a 85 procent přilehlých hnědouhelných dolů v Patnowě a Konině.

Týden připomíná, že v minulosti firma projevila zájem také o distribuční sítě v sousedních městech Bytom a Zabrze. Nakonec se ale rozhodla nabídku nepodat. "Zastupitelstva vyčkávají, jak dopadne privatizace tepláren Bytom a Zabrze a také jak dopadne privatizace distribuce tepla v Rudě Slaské," uvedl Ivánek.

Čtěte také:

ČEZ patří mezi největší české podniky. Řadí se také k deseti největším energetickým uskupením v Evropě. Sdružuje více než 90 českých i zahraničních společností. Kromě výroby a prodeje elektřiny vyrábí i teplo a působí i v telekomunikacích či informatice. Podíl zahraničních firem na aktivech celé skupiny předloni stoupl ze 16 na 22 procent.

Čtěte více:

ČEZ vydělal český rekord: 52 miliard. Rozdá je Paroubek důchodcům?

Loni ČEZ zvýšil čistý zisk o 9,5 procenta na 51,9 miliardy korun. To je nejvyšší zisk v historii společnosti a také nejvyšší zisk jakékoli tuzemské firmy. Provozní výnosy firmy vzrostly o 6,7 procenta na 196,4 miliardy korun.

Premium

Před Rusem s ricinem varoval českou kontrarozvědku anonym

Šéf BIS Michal Koudelka. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Byl to jeden z posledních letů z Ruska. Krátce nato se nebe nad Českem kvůli opatřením proti koronaviru uzavřelo. Psal...

Premium

Bubeník z Mandrage: Víťa sebral odvahu, kterou nikdo z nás nenašel a rozsekl to

Matyáš Vorda | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Na bicí hraje od svých devíti let. V deseti s kamarádem Víťou Starým založil kapelu Mandrage, která se za devatenáct...

Premium

Čas na změnu. Síťový zesilovač dnes nabídne více hudby než CD přehrávač

Streamovací receivery | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Poslech hudby prošel během posledních let revolucí. Většina hudby se poslouchá z předplacených internetových zdrojů....

Máte svou sedačku plnou skvrn? Poradíme vám, jak s nimi zatočit
Máte svou sedačku plnou skvrn? Poradíme vám, jak s nimi zatočit

Malé odolné flíčky na sedačce obvykle nikdo neřeší, případně přes ně prostě přehodí deku. Jenže pokud máte doma dítě nebo domácího mazlíčka, nevyhnete se ani pořádným flekům. Jak se jich zbavit?