Čtvrtek 28. března 2024, svátek má Soňa
130 let

Lidovky.cz

ČEZ chystá obří úspory, má se stát kasičkou důchodové reformy

Ekonomika

  11:39
PRAHA - Následující pětiletka společnosti ČEZ se ponese ve znamení úspor. Tuzemská energetická jednička chce ušetřit až sto miliard korun. Oseká hlavně zahraniční investice.

Firma finalizuje podnikatelský plán pro roky 2010 až 2015, jehož klíčovým bodem je snížení investic – a to především těch zahraničních. Díky tomu, ale i díky vyjednání nižších cen o dodavatelů a hledání úspor v provozu, chce uspořit desítky miliard korun.

ZAHRANIČNÍ EXPANZE ZPOMALUJE

Logo ČEZ

* Generální ředitel ČEZ Martin Roman minulý týden oznámil, že se firma stahuje ze soutěží na koupi polských společností PAK a Energa. Nepodá ani nabídku na koupi německých elektráren Steag. ČEZ odstupuje i od výstavby paroplynových elektráren v rumunském Galati a v bulharské Varně.

* Příležitosti k růstu chce hledat na domácím trhu – a nejde jen o dostavbu dvou dalších bloků v Temelíně. ČEZ se chce stát novým dodavatelem tepla pro Prahu, Brno i České Budějovice. V květnu převzal teplárnu v Trmicích, aby dodával teplo pro Ústí nad Labem.

* Vedle teplárenství se ČEZ zajímá také o dodávky zemního plynu, letos je nejrychleji rostoucím hráčem na českém trhu s plynem.

"V letech 2010 až 2015 měl ČEZ původně vynaložit na kapitálové náklady 430 miliard korun. Díky úspornému plánu, který nyní vedení ČEZ dopracovává, je již nyní zřejmé, že náklady se v těchto pěti letech budou pohybovat maximálně na úrovni 370 až 350 miliard korun," řekl Lidovým novinám důvěryhodný zdroj.

Podle dalšího ze zdrojů obeznámených se sestavováním plánu je dokonce vůle dosáhnout úspory ještě dalších 20 miliard korun, čímž by kapitálové náklady v následujících pěti letech klesly na 330 miliard korun, tedy o ohromujících sto miliard korun oproti původnímu plánu.

Firma přesná čísla zatím příliš komentovat nechce. "Vytyčujeme si nové cíle pro nový podnikatelský plán do roku 2015. Definitivní rozhodnutí však ještě není. V tomto období, kdy stále přetrvává recese s jemnými náznaky oživení, všechny firmy přehodnocují své plánované výdaje. My samozřejmě také. Když jsme již před několika lety zahájili program efektivita, kde průběžně hledáme úspory ve všech činnostech, tak jsme deklarovali, že jde o nekončící proces. A i nyní logicky v tomto programu pokračujeme," uvedl mluvčí ČEZ Ladislav Kříž.

ČEZ předchozí plán na vynaložení 430 milionů korun sestavovala v době, kdy rostla jak cena elektřiny, tak poptávka na trhu. Současný plán má ČEZ připravit na pokrizovou dobu, kdy se firma bude pohybovat v prostředí jak vyšší konkurence, tak nižších cen i poptávky. Apočítá rovněž s tím, že společnost ČEZ bude fungovat jako kasička pro krytí části nákladů na důchodovou reformu v Česku.

S omezováním investic v zahraničí již ČEZ začal v letošním roce, kdy zastavil pět připravených projektů.

Čtěte více:

Firma se stáhla ze soutěží na koupi polských společností PAK a Energa, nepodá ani nabídku na koupi německých elektráren Steag. V červenci rovněž oznámila, že odstupuje od účasti v projektu na dostavbu elektrárny v rumunské Galati, ani nepostaví paroplynovou elektrárnu v bulharské Varně.

ČEZ rovněž vycouval z neúspěšného projektu v bosenském Gacku a rozhodl se zastavit projekty v Rusku a na Ukrajině. Podle odborníků by oznámení úspory mělo mít příznivý dopad i pro akcionáře, cena akcií by díky úsporám mohla růst. Při orientačním propočtu by akcie mohly posílit až o 185 korun.

Pozitivní vliv však není jednoznačný. "Když firma bude méně investovat, připraví se o budoucí zisky plynoucí z těchto investic. Avšak pokud k takovému plánu přistoupí, jedná se o obrovskou úsporu," řekl Josef Němý z KB.