9. února 2010 23:13 Lidovky.cz > Byznys > Firmy a trhy

ČEZ dal Škodě Power zakázku za 3,2 miliardy bez výběrového řízení

Jaderná elektrárna Temelín | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Jaderná elektrárna Temelín | foto: Ondřej Němec, Lidové noviny

PLZEŇ Plzeňská Škoda Power získala bez výběrového řízení zakázku na modernizaci nízkotlakých turbín jaderné elektrárny Temelín za 3,2 miliardy korun. Stalo se tak na konci listopadu, tedy pouhý týden před tím, než za plzeňský strojírenský podnik oficiálně zaplatila a převzala korejská skupina Doosan Heavy Industries.

"Škoda Power má jako jediná k dispozici výrobní dokumentaci, kterou je potřeba použít pro modernizaci nízkotlakých dílů turbin. Je jediným vlastníkem know-how," vysvětlila deníku E15, který o případu informoval, mluvčí energetické společnosti ČEZ Eva Nováková důvod, proč firma s třímiliardovou zakázkou oslovila pouze jediného zájemce.

Škoda Power by podle Novákové měla vyrobit a usadit všech šest nových nízkotlakých rotorů turbin jaderné elektrárny Temelín. Zároveň by měla zajistit i novou vysokotlakou regulaci celého soustrojí, které je nejdůležitější součástí celé elektrárny a svou rotací vyrábí elektřinu.

Výkon každého bloku temelínské elektrárny by se po dokončení celé operace měl zvýšit o dalších 22 megawattů. "Modernizace by měla být zahájena už v letošním roce a dokončení je plánováno na konec roku 2014," upřesnila Nováková.

Zakázek bylo víc
Podle centrálního registru zakázek získala Škoda Power od společnosti ČEZ na přelomu letošního roku hned několik poměrně významných zakázek. Kromě modernizace temelínských turbin by měla také za 490 milionů korun vyměnit 16 vysokotlakých výměníků v jaderné elektrárně Dukovany a dalších téměř 17 milionů dostane za výměnu chladičů statorové vody v Temelíně. V obou případech byla Škoda Power v soutěži jediným osloveným zájemcem, píše server.

Škodu Power, předního světového výrobce a dodavatele moderních turbínových systémů, komponentů a služeb, ovládla jihokorejská skupina Doosan loni v prosinci, kdy za 100 procent akcií zaplatila 11,5 miliardy Kč. Loni firma utržila rekordních 6,4 miliardy Kč, o rok dříve to bylo 5,6 miliardy korun.

Loňský hrubý zisk Škody Power by měl přesáhnout jednu miliardu korun, což je meziročně zhruba o třetinu více. Podnik s 1050 lidmi chce letos zvýšit tržby o víc než pětinu.

ČTK

Nejlepší dětské knihy podle věku: Testujeme na vlastních dětech
Nejlepší dětské knihy podle věku: Testujeme na vlastních dětech

Dětských knih je na trhu velké množství, a tak je někdy složité najít tu pravou, která bude děti opravdu bavit. My jsme vyzkoušeli osm knížek. Podívejte se, jak v testu našich „redakčních“ potomků obstály, a nechte se inspirovat.