13. srpna 2009 10:32 Lidovky.cz > Byznys > Firmy a trhy

ČEZ díky chytré politice zvýšil pololetní zisk na 32 miliard korun

Šéf energetického gigantu ČEZ Martin Roman. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Šéf energetického gigantu ČEZ Martin Roman. | foto:  Viktor Chlad, Lidové noviny

PRAHA Elektrárenská skupina ČEZ v pololetí meziročně zvýšila konsolidovaný čistý zisk o 11 procent na 32 miliard korun. Odhad celoročního zisku firma ponechala na 50 miliardách korun.

Významný podíl na dosaženém zisku měla podle analytiků obchodní politika skupiny ČEZ, která loni při vysokých cenách předprodala velkou část produkce elektřiny.

Druhé čtvrtletí bylo horší než první čtvrtletí, ve kterém se projevilo několik mimořádných vlivů včetně chladnější zimy, proto ponecháváme očekávané výsledky na celý rok," řekl finanční ředitel Martin Novák.

Podle Romana jsou hlavními riziky pro letošní rok snížení velkoobchodních cen elektřiny, pokles spotřeby elektřiny v důsledku recese a zhoršená platební morálka. Novák vidí nebezpečí hlavně ve výrazném poklesu cen elektřiny na spotovém trhu. "Když zákazník neodebírá nasmlouvanou elektřinu, musíme ji prodat na spotovém trhu," řekl.

Podle analytika společnosti Atlantik FT Petra Nováka jsou výsledky zhruba o 1,5 procenta nižší, než očekával trh. "Očekával jsem vyšší provozní zisk v důsledku vyšších prodejů. ČEZ je však nyní nucen prodávat přebytky elektřiny na spotovém trhu, jehož vývoj je nesmírně volatilní. Rozdíly bývají v řádu několikanásobků a velmi těžko se odhadují," řekl.

Tržby vzrostly o téměř šest procent na 95,6 miliardy korun.  Provozní zisk před odpisy (EBITDA) se meziročně zvýšil o šest procent na 51,8 miliardy korun. Provozní výsledek narostl o osm procent na 40,9 miliardy. Výsledky zhruba odpovídají očekávání analytiků.

ČEZ je největší středoevropskou elektrárenskou společností. Dvoutřetinovým vlastníkem firmy je stát.

ČTK, Lidovky.cz