9. října 2009 16:41 Lidovky.cz > Byznys > Firmy a trhy

ČEZ dokoupí zbývající podíl v rumunských energetikách. Za 3,8 miliardy

ČEZ | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy ČEZ | foto: Lidové noviny

PRAHA Elektrárenská společnost ČEZ se dohodla s rumunskou Electrica SA na odkoupení 19 procent v rumunských firmách ČEZ Distributie a ČEZ Vanzare za 145,36 milionu eur, tedy asi za 3,8 miliardy korun. Tuzemská energetická jednička tak v obou firmách získala stoprocentní podíl.

Na cestě k plnému ovládnutí obou firem ČEZ minulý týden dokončil také transakci s rumunským státním investičním fondem Fondul Proprietata, od kterého koupil v obou firmách 30procentní podíly.

CEZ Vanzare se věnuje prodeji elektřiny a CEZ Distributie provozuje distribuční soustavu. Obě firmy vznikly v roce 2007 ze společnosti Electrica Oltenia, ve které ČEZ získal většinu v roce 2005.

ČEZ musel rozdělit společnost Electrica Oltenia, aby po vstupu Rumunska do Evropské unie vyhověl evropské směrnici o oddělení distribuce od ostatních aktivit.

Elektrárenská skupina staví v Rumunsku také největší větrnou elektrárnu v Evropě. Větrný park Fantanele a Cogealac má mít výkon 600 MW. ČEZ do jeho výstavby investuje kolem 1,1 miliardy eur, tedy zhruba 28 miliard korun.

ČTK