10. června 2014 14:00 Lidovky.cz > Byznys > Firmy a trhy

ČEZ dostal pokutu 390 tisíc za stavbu skladu jaderného paliva

ČEZ - ilustrační foto | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy ČEZ - ilustrační foto | foto: Vojtěch ŠeredaLidovky.cz

BRNO Energetická společnost ČEZ dostala od Úřadu pro ochranu hospodářské soutěže (ÚOHS) pokutu 390 000 korun za tendr vybudování meziskladu vyhořelého jaderného paliva z elektrárny Temelín. Pokuta je pravomocná, firma se neodvolala, stojí na webových stránkách úřadu.

Zakázku za 1,8 miliardy Kč v roce 2008 získala firma CEEI. Podle ÚOHS ale měla být z tendru vyloučena, protože nesplnila kvalifikaci. Například nedoložila, že v pěti letech před vypsáním tendru postavila sklad vyhořelého jaderného paliva nebo jiného jaderného zařízení.

ČTĚTE TAKÉ:

Společnosti ČEZ hrozila vzhledem k ceně zakázky pokuta přesahující 90 milionů korun. Případem se ÚOHS začal zabývat na základě podnětu státní zástupkyně Dagmar Machové. Zakázkou se v minulosti zabývala také policie. Případ ale odložila.

Sklad vyhořelého jaderného paliva v Temelíně byl od září 2010 ve zkušebním provozu. Kapacita skladu byla projektována na 30 let provozu elektrárny. Vejde se do něj 152 kontejnerů Castor s obsahem 1370 tun těžkých kovů. ČEZ tendr vypsal v roce 2007.

ČTK, Lidovky.cz

NÁZORY: Jaké léky pro děti vzít na dovolenou?
NÁZORY: Jaké léky pro děti vzít na dovolenou?

Jaké léky s sebou berete na dovolenou pro děti?